ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Shirley

"Vzal byste si starou ženskou?"
"Radši bych roztloukal na silnici kamení."
"Já taky. Vzal byste si ošklivou?"
"Fuj! Nenávidím ošklivost a mám rád krásu, líbeznost a mládí. Ne, ošklivou bych si nevzal."
"Ani kdyby byla bohatá?"
"Ani kdyby byla posázená drahokamy. Nemohl bych ji milovat - nemohl bych ji snést. Musela by lahodit mému gustu, nebo by se ze mne samým znechucením stal despota - nebo ještě hůř - zmrzl bych na ledový rampouch."
"A co kdybyste, Bobe, našel počestnou, dobrosrdečnou a bohatou děvečku, i kdyby jí přiroda kapku nepřála, nesmířil byste se s vysedlými lícními kostmi, širokou pusou a s rezavými vlasy?"
"Jakživ bych to nezkoušel, říkám vám. Musela by být aspoň půvabná a mladá a urostlá - prostě taková, čemu říkám krásná."
"A chudá jako kostelní myš, se spoustou děcek, která byste nedokázal ošatit ani nakrmit, a za chvíli by z ní byla ustaraná uvadlá máma - a pak by přišel bankrot, ztráta dobrého jména - věčná pranice se životem -"
"Dejte mi pokoj, Yorku!"
"Jestli jste romantik, Roberte, a zvlášť jestli jste se už zamiloval, nemá smysl dál mluvit."
"Nejsem žádný romantik. Jsem tak zbavený vší romantiky, jako jsou ty moje napínáky na louce zbavené všeho sukna."
"Jen užívejte vždycky takových přirovnání, mladej, těm aspoň rozumím. A neplete vám hlavu žádná zamilovanost?"
"O tom jsem snad už pověděl dost. Zamilovanost pro mě? Pitomost!"
"No dobrá, jestli máte v pořádku hlavu i srdce, nemáte, proč byste nevyužil vhodné příležitosti, kdyby se naskytla, tak zatím počkejte a uvidíte."
"Mluvíte jako orákulum, Yorku."
"To možná taky kapku jsem. Nic vám neslibuju a nic vám neradím, ale neměl byste ztrácet kuráž a měl byste se dát vést okolnostma."
"Ani orákulum by nemohlo mluvit záhadněji."
"Zatím si uvědomte, Roberte Moore, že mi po vás nic neni, nejste z mý přízně a je mi docela jedno, jestli získáte jmění nebo proděláte kalhoty. Teďka běžte domů: už odbila desátá. Slečna Hortensie si bude lámat hlavu, kde se touláte."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 06.01.2006

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Charlotte Brontëová - ShirleyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­