ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Staré pověsti české (9)

O Čechovi
Za Tatrami při řece Visle se rozkládala charvátská země, část veliké slovanské vlasti. V té zemi se strhly boje mezi rody. Dva bratři z mocných rodů Čech a Lech (oba vojvodové) se rozhodli, že opustí rodnou zemi. Svolali svůj lid a vydali se na cestu. Přešli hranice charvátské země, přebrodili řeku Odru. Pokračovali dál přes řeku Labe, kde obyvatelé hovořili ještě stejným jazykem jako oni. Potom museli jít přes bažiny a temné lesy. Až došli ke třetí velké řece Vltavě. Tu vojvoda Čech ukázal na vysokou horu, která se jmenovala Říp. Pod ní zastavili a nechali ženy a děti odpočinout. Vojvodové se zatím porozhlédli po okolí a zjistili, že půda je úrodná. Proto se zde usadili a pojmenovali zem po Čechovi. Vojvoda Čech vstal, políbil zemi a zvolal: "Vítejž, země svatá, nám zaslíbená! Zachovej nás zdravé, zachovej nás bez ourazu a rozmnož nás od národu do národu až navěky!" Potom obětovali na poděkování zápalnou oběť a všichni se radovali. Všem pak nastala těžká práce. Rozdělili si půdu, stavěli obydlí a vzdělávali se. Vojvoda Lech se vydal dál na východ. Jako znamení zapálil oheň a začal se svým lidem stavět hrad. Podle toho kouře ho nazvali Kouřim. Když bylo praotci Čechovi šestaosmdesát let, zemřel. Obyvatelé ho oplakali. Postavili mu hrob s vysokou mohylou, kam uložili jeho zpopelněné ostatky.

O Krokovi a jeho dcerách
Po Čechově smrti nastaly spory mezi občany o dědiny a meze. Schylovalo se mezi nimi k bojům. Scházel jim soudce a správce. Dali na radu Lecha a zvolili si za vojvodu Kroka, starostu mocného rodu. Krok sídlil na Budči. Jednou rozkázal, aby k němu po tři dny nikdo nechodil. Modlil se a vzýval bohy, aby mu prozradili budoucnost. Opustil Budeč, protože se dozvěděl, že už dlouho stát nebude. Usadili se tedy na pravém břehu Vltavy, kde na vysoké skále vystavěli Vyšehrad. Za čas zemřel a zůstaly po něm tři dcery: Kazi, Teta a Libuše. Kazi rozuměla koření i jeho moci, žila na hradě, který nazvala Kazin hrad. Teta si nechala vystavět hrad Tetín, kde zaváděla obřady k poctě bohů. Panování bylo přiděleno nejmladší dceři Libuši. Mladá kněžna měla svůj hrad Libušín a byla velmi oblíbená.

O Bivoji
Jednoho dne trávila Libuše volnou chvíli se sestrou Kazi, která přijela na návštěvu. Byly právě v zahradě, když uslyšely náhlý křik. Šly se podívat na nádvoří. Vtom uviděly statného mladého muže, jenž měl na zádech živého divokého kance. Lovec se jmenoval Bivoj. Pozdravil Libuši a její sestru a pravil: "Tu nesu to zlé škodné zvíře, divokého kance z Kavčí hory. Ať zhyne před tvýma očima, chceš-li!" Libuše kynula, ať se tak stane. Bivoj s kancem mrštil o zem a usmrtil ho oštěpem. Kněžna pozvala Bivoje na hrad, kde přespal a dostal pohoštění. Libuše mu za odměnu darovala ozdobný prošívaný pás z otcových pokladů, který pro něj vybrala Kazi. Druhý den se chystal Bivoj na cestu domů. Právě v ten moment se chystala domů i Libušina sestra. Vyjeli tedy na cestu společně. Na rozcestí se Bivoj bez rozmýšlení dal její cestou a zůstal na Kazině hradě. Kazi si ho oblíbila a vzala si ho za muže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 23.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Staré pověsti české (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)