ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Filozofská historie (12)

Novela o životě studentů a maloměšťácké společnosti v Litomyšli kolem revolučního roku 1848.
Na jaře 1847 hradecké biskupství již potřetí zakáže slavit majáles. Litomyšlská mládež, zejména pak studenti filozofie tamějšího gymnázia, se proti rozhodnutí vzbouří a majáles uskuteční. Kromě politických a vlasteneckých myšlenek zde nechybí ani láska a přátelství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1999 (9. vydání tamtéž). Ilustroval Petr Urban, doslov napsala Jaroslava Janáčková. Počet stran: 136. ISBN: 80-00-00714-2.

OBSAH:

Příběh studentů filozofské fakulty, který se odehrává kolem roku 1848 v Litomyšli.

Hlavními postavami je čtveřice studentů - Vavřena, Špína, Zelenka a Frybort, kteří společně žijí v bytě u slečny Elis, což je postarší dáma, která u sebe ubytovává studenty filozofické fakulty.

Knížka začíná seznámením se s prostředím Litomyšle. Poté přichází na scénu Vavřena. Vavřena chodí do rodiny aktuára Roubínka doučovat jejich syna Fricka. S panem a paní aktuárovou ještě bydlí jejich dcera Lotty a Lenka, kterou si rodina Roubínků k sobě vzala. Byla to jejich neteř a sestřenka Lotty. Pomáhala jim v domácnosti.

Když přijde Vavřena na hodinu, Fricek ještě není doma. Poté si všimne, že Lenka čte vlastenecké knihy a okamžitě se spolu spřátelí a sblíží.

V domě, v němž bydlí slečna Elis, žije i paní domácí se svojí dcerou Márinkou. Márinka se často setkává s Frybortem a jsou si vzájemně blízcí. Ovšem Špína je do ní také zamilovaný, ale to nikdo neví.

Vavřena si od Lenky půjčí několik vlasteneckých knih, které najde slečna Elis. Poté, co si všimne ručně psaného nápisu v knize, pozná, že kniha patřila Jiřímu, do něhož byla dříve zamilovaná. Rodiče ale jejich vztahu nepřáli a on se stal farářem. Jiří byl Lenčin strýc. Elis proto pořádá Vavřenu, jestli by jí s Lenkou mohl domluvit schůzku.

Na filozofické fakultě se mezitím studenti snaží o povolení studentské slavnosti - majáles. I když slavnost byla zakázána, udělají ji. Všichni občané Litomyšle se vyhrnou do ulic a užívají si zábavy. Na zábavu vyrazí i paní Roubínková s Lotty. Obě dvě berou Vavřenu jako dobrou partii, a proto chtějí, aby si Lotty s Vavřenou zatančila.

Vavřena se ale mezitím sejde s Lenkou a Elis, a všichni tři si společně povídají. Kvůli tomu nestihne Vavřena tanec s Lotty a ona je uražená. Na Vavřenu od té doby zanevřela, obzvláště poté, co se od paní Rollerové dozvěděla, že byl s Lenkou. Paní Rollerová byla vdova po bývalém purkmistrovi, která si myslela, že všechna moc je stále v jejích rukou a která po celém městě roznášela klepy o všech.

Na majálesu se poprvé Lenka s Vavřenou i Márinka s Frybortem políbí. Špína Márinku s Frybortem uvidí a zklamaně uteče.

Po slavnosti začne na škole vyšetřování. Vedení školy se snaží zjistit, kdo ji pořádal. Nakonec bylo jen několika studentům uděleno několik hodin sezení za trest ve školním karceru (= uzavřená místnost, kde studenti po nějakou dobu museli sedět za trest).

Když Vavřena po majálesu přijde k Roubínkovým na hodinu, slečna Lotty jej ignoruje. Lenku neviděl, protože u ní v pokoji byli pořád zavřené dveře. Po několika hodinách Vavřenovi řeknou, že už nechtějí, aby Fricka nadále vyučoval. Jsou uražení kvůli Lotty.

Nastane červenec a doba zkoušek. Všichni čtyři studenti sedí nad knížkami a učí se. Nakonec Vavřena, Frybort i Zelenka u zkoušek obstojí. Špína je ale neudělá. V bytě u slečny Elis oznámí, že půjde do kláštera.

Pro studenty teď začínají prázdniny. S kufry odjedou ke svými rodinami. Špína ale odchází do kláštera. Ještě předtím si popovídá s Elis. Poprosil ji, aby za něj popřála hodně štěstí Márince. Už se s ní osobně raději nechtěl vidět.

O prázdninách bylo v Litomyšli ticho. Všichni studenti odjeli do svých domovin a zde se nic nedělo. Slečně Elis přišly aspoň dopisy od Vavřeny a Fryborta.
Když zase začala škola, vše se vrátilo do zaběhnutého režimu.

V prosinci se konal filozofický ples. Lotty si na ples nechala ušít zdobené šaty, zatímco Lenka si doma šila jednoduché, které zvládla. Bála se, že se v nich Vavřenovi nebude líbit.
Když však obě dvě přišly na ples, Vavřena Lotty ignoroval a za Lenkou nadšeně přiběhl.

Po nějakém čase byla prohlášena konstituce. Všude se zřizovaly národní obrany a garda. V Litomyšli byla zřízená studentská legie. Vavřena a Frybort byli jejími hlavními zástupci. Filozofové se začali vojensky cvičit.

Poté byla zřízena i zámecká garda. Roubínek do ní musel nastoupit, což pro něj bylo asi to nejhorší, co se mohlo stát. Zásadně nesouhlasil se vším, co se v Litomyšli v té době dělo a když musel nastoupit do gardy také, bylo to pro něj nejhorší.

Z Prahy do Litomyšle dolehly zprávy, že je tam povstání. Studenti se okamžitě rozhodli jet bojovat.
Zámecká garda měla jet bojovat také, ale nakonec - když se k hraběti doneslo, že se bojuje proti císařskému vojsku - rozhodl, že se nikam nepojede a gardu nechal odejít domů. Panu Roubínkovi se ulevilo.

Vavřena s Frybortem odjeli do Prahy bojovat. V bojích náhodou potkali Špínu. Všude létaly granáty a jeden Špínu zasáhl. Byl mrtev.

Druhý den byla uzavřena čestná kapitulace, den poté se Praha vzdala a nastalo hromadné zatýkání.
Když se zprávy donesly do Litomyšle, všichni se vyděsili. Naštěstí po pár dnech se vrátil Frybort, ujistil Márinku, že je naživu a zase se utekl schovat. Také vyřídil, že Vavřena je v pořádku, ale utekl do hor.

Mezitím pan Roubínek, který byl už dlouho nemocen, zemřel. Po pohřbu slečna Elis navrhla Lence, aby se přistěhovala k ní. Paní Roubíková jí to povolila.

Po prázdninách přijel s Frybort s otcem a požádal Márinku o ruku. Společně se přestěhovali na Hanou, kde Frybort začal dělat sedláka.

Lence mezitím začaly chodit dopisy z Prahy. Vavřena tam nastoupil na studium medicíny.
Frybort s Márinkou se oženili. Vavřena vedl Márinku k oltáři.
Po pěti letech Vavřena vystudoval medicínu a oženil se s Lenkou. Lotty si stále nikoho nenašla.
Slečna Elis se odstěhovala ke svým studentům. Když byla u Vavřenů, přišel jí dopis od Zelenky. Psal jí, že je v Medlitském klášteře a že se mu výborně daří.

Kniha končí v momentu, kdy Vavřena dostane od Fryborta dopis. Posílal mu opis provolání, které spolu skládali před slavností majáles. Vavřena s Lenkou si díky tomu tu dobu připomenou a říkají si, že i teď je jim milo a blaze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 09.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­