ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

F. L. Věk - díl I., II. (2)

František, narozený 11.4.1769, je nejmladším dítětem a zároveň jediným synem kramáře Věka z Dobrušky. František se už jako malý seznámí s "bubákem" Žalmanem, který je nešťastný ze ztráty syna kvůli své víře. Je českým bratrem a jednou se Františkovi povede dostat se k němu, když si zrovna čte v Bibli kralické, tehdy zakázané. Několik dní na to se v městečku objeví komise, která Žalmanovi bibli sebere. Ten si myslí, že ho udali Věkovi a s Františkem už nepromluví. Zanedlouho domluví Františkův kmotr Havránek Františkovi místo v pěveckém sboru benediktýnského kláštera v Praze. František tu chodí i do školy a po "zmrtvýchvstání" pátera Matyáše (František v noci cestou do pokoje musí projít přes márnici, kde zakopne, shodí rakev s páterem Matyášem a ten se probudí) má přístup i do knihovny. Tady se v nestřežených okamžicích dostává ke knihám zapovězeným, z nichž se mu nejvíce líbí spisy J.A.Komenského. Když je v roce 1777 zrušen jezuitský řád a s ním i klášter, kde František žije, pomáhá zachraňovat z knihovny knihy. Pro sebe zachrání právě Komenského a Českou bibli. Tu předá Žalmanovi a opět se s ním spřátelí. V Praze získává stipendium a může tedy dál studovat. Místo studia se ovšem začne věnovat hudbě, kterou si původně jen přivydělává ke studiu. Dostane se k rodině Butteaurových, kde učí hrát na housle prostřední němou dceru Paulu. Přes ni se dostane k českému vlastenci Václavu Thámovi. Zamiluje se do Pauly, ale ta dá přednost Thámovi.
Kupec Věk se dozví o Františkově studiu-nestudiu a přeje si, aby se vrátil domů. František odmítá, ale po neúspěchu u Pauly si to rozmyslí a vrátí se do Dobrušky, kde se z něj stane kupec. Původně pouze pomáhá otci, ale protože otec už je starý, zůstává to stále více na něm. František má stálé nutkání utéct z domova a v Praze se uchytit u divadla. Příležitost se naskytne, když ho otec pošle ze obchodem do Králík. František tu hned první večer potká Butteaurovi a Thámovi a Thám ho přesvědčí, aby neutíkal. František se stane kmotrem Thámova syna a je u toho, když Paula opět promluví. Vrací se do Dobrušky. Zanedlouho jeho otec zemře a František zdědí celý kupecký krám.
Při cestě do Prahy se František setkává s Paulou. Zjistí tu smrt svého kmotřence i Paulina otce a chudé poměry Thámových. Po návratu domů se stává buditelem. Do Dobrušky se pravidelně dostávají Krameriovy noviny a po čase už není František jediný, který je čte. Přidává se k němu babička Snížková se svojí vnučkou Márinkou, jež je Františkovi náhradou za Paulu. Obě je vezme roku 1791 na korunovaci Leopolda II. do Prahy, kde potkají Paulinu sestru. Ta se snaží namluvit Márince o Františkovi nepěkné věci, ale Márinka jim nevěří. František se definitivně rozejde s Butteaurovými a ožení se s Márinkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 05.06.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - F. L. Věk - díl I., II. (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­