ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Filozofská historie (13)

Příběh začíná vzpourou litomyšlských studentů, jimž nechtělo vedení církevního gymnázia povolit pořádání tradičního majálesu. Tato událost předcházela revolučním událostem v Praze roku 1848, kdy na Prahu zaútočil generál Windisgräz a ta se musela po marných bojích nakonec vzdát...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1988 (2. vydání tamtéž). Ilustroval Vladimír Tesař. Počet stran: 220.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Tato Jiráskova novela zpracovává příběh studentů filozofských učení v Litomyšli v letech revoluce 1848. Autor skvěle popisuje příběh, včetně všech historický souvislostí. Kniha se čte dobře, je napsaná jazykem odpovídajícím době, ale pro ty, co neovládají němčinu, může být velmi těžké přeložit pasáže autorem napsané německy.

DĚJ:

Děj se začíná rozvíjet v dubnu roku 1847. Student filozofie Vavřena si přivydělává učením syna aktuára Roubínka. Zde se seznámí s jejich neteří Lenkou, jež je vlastenkou. Do ní se Vavřena zamiluje. Vavřena se s filozofy snaží obnovit starodávnou tradici majálesu, který je zakázán biskupstvím hradeckým, přesto však filozofové majáles uspořádali. Kvůli majálesu se výslechy nevyhnuly nikomu s filozofů, ale díky mocnému zámeckému pánovi nebyli vyloučeni. Lásce Vavřeny s Lenkou však takové štěstí nepřálo. Lenka měla zakázáno se s Vavřenou stýkat, ale tento zákaz porušila. Po zkouškách nastaly filozofům prázdniny. Filozofové se rozjeli do různých koutů Čech a Moravy. Po návratu Lenku hlídala paní aktuárová jako oko v hlavě. Vavřena se s Lenkou setkal až na filozofském vánočním plese. Na jaře roku 1848 byla vydána ústava, všude se zakládaly gardy legie a další obranné spolky. Tak filozofové v Litomyšli nechtěli zůstat pozadu a založili studentskou legii. Filozofský školní rok skončil již koncem května. V červnu však vypukla v Praze revoluce, studenti bojovali proti císařskému vojsku, a tak se do Prahy vydal i Vavřena. Revoluce v Praze byla potlačena, ale Vavřena měl štěstí, nezemřel a nebyl zatčen. Začal studovat medicínu v Praze. Po vystudování si vzal Lenku a tím příběh končí...

HLAVNÍ POSTAVA:

Vavřena - student litomyšlské filozofie; velký vlastenec, jenž se nebál za své názory i bojovat; byl chytrý, neboť vystudoval medicínu; rád četl české knihy, což také obdivoval na své lásce Lence, do které se velmi zamiloval díky jejímu vlastenectví

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila. Doporučil bych ji všem, co mají rádi realistická díla, do nichž kniha určitě patří, neboť se celý příběh mohl odehrát. Jirásek dobře zachytil mluvy různých typů lidí. Velice se mi líbí i německé vsuvky, které ale mohla redakce přeložit, to je jediné, co bych tomuto vydání vytkl, toto ovšem není chyba autora, nýbrž vydavatelství. Kniha je napsána velmi poutavě a dobře se čte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­