ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

F. L. Věk - díl I. (4)

  • historický román
  • podtitul: Obraz z dob našeho národního probuzení

Pětidílná románová epopej, v níž autor podává široký obraz českého národního obrození v posledních dvou desetiletích 18. a na počátku 19. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1953 (1. vydání). Počet stran: 277. Ilustroval Adolf Kašpar, doslov napsal Zdeněk Nejedlý.

ZAŘAZENÍ:

Řadí se do děl obrozeneckých.

JAZYK:

V díle jsou používány archaismy.

KOMPOZICE A VÝSTAVBA DÍLA:

První díl je rozdělen do 27 kapitol.

OBSAH PRVNÍHO DÍLU:

Hlavní postavou díla je syn kupce Věka František. Už jako malého ho lákala hudba a díky svému skvělému hlasu se také dostává do benediktinského kláštera, kde začíná studovat. V klášteře se mu velmi líbí, potěšením jsou mu převážně knihy, ke kterým má přístup díky přátelství s páterem Matyášem. V knihovně čte i knížky, jež jsou zakázané - knížky podporující české vlastenectví (například od Komenského a dalších), díky četbě těchto knih roste ve Františkovi národní přesvědčení.

Krásné období v klášteře končí, protože císař Josef II. nařizuje jeho zrušení. František pro sebe naštěstí zachrání mnoho knih - především těch "zakázaných". Po klášteře jde na studia na filozofii, avšak ta jej už ani tolik nezajímá. Veškerý svůj čas věnuje hudbě a divadlu. Seznamuje se s rodinou Butteauových, kde začne vyučovat hudbu němou Paulu. U Butteauových se seznamuje s vlastencem Thámem, který se mu stane blízkým přítelem.

Čím více času tráví s Paulou, tím více se do ní zamilovává, avšak Paula není pro Františka. Paula totiž miluje a je milována Thámem. Když se o tom František dozví, upadá do beznaděje. Osud mu uštědřuje další ránu v podobě jeho tatínka, jenž Františka přijíždí navštívit do Prahy, protože slyšel nepříjemné zvěsti, že František nestuduje, ale raději hraje divadlo. Právě kvůli tomu se František a tatínek pohádají. Tatínek chce po Františkovi, aby se vrátil domů pomoci mu s obchodem, avšak to František odmítá. Až když zjistí, že jeho maminka vážně onemocněla, vrací se domů. Ačkoliv se maminka uzdravila, František je nešťastný, protože zůstává doma u obchodu, avšak takový život se mu vůbec nelíbí.
Když už se František rozhodne, že přes odpor otce uteče zase do Prahy, potká na jedné z obchodních cest celou rodinu Butteauových působících jako divadelní společnost, Paula si mezitím vzala Tháma a právě se jim narodilo dítě. Avšak celé rodině i s dalšími dcerami se vede velmi špatně. František se už ani nehodlá vracet domů, ale chce jít do Prahy. Od tohoto záměru jej ale nakonec Thám odrazuje a doporučuje mu zůstat doma, kde se může také věnovat hudbě a kde se může snažit rozvíjet české vlastenectví. František se tedy vrací domů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě zaujala, chtěl jsem znát konec příběhu. Jirásek pěkně popsal dobovou atmosféru, dokreslenou ve vedlejších postavách, ať už to byl soused Žalman nebo učitel Vydra. Překvapil mě odpor otce Františka k divadlu a hudbě, kterou absolutně nepřijímal, očekával jsem to spíše naopak, že si hudbu i divadla váží.
Překvapilo mě chování Františka Věka na konci, kde se rozhodne vrátit k rodině namísto k hudbě, avšak asi se rozhodl správně, i když bych spíše očekával jeho návrat k hudbě, která ho tolik lákala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 03.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - F. L. Věk - díl I. (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­