ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

   
­­­­

Staré pověsti české (3)

Nakladatelství: Státní Pedagogické Nakladatelství
Rok vydání: 1964
Počet stran: 192
Ilustrátor: Marie Doubravová (odborný redaktor)

1. pověst - O KROKOVI A JEHO DCERÁCH:

Za časů vlády Čecha se v Čechách žilo dobře, protože Čech udržoval v zemi pořádek. Po jeho smrti starší z rodu dosadili na trůn na radu Lecha (bratra Čecha) moudrého a bohatého soudce Kroka. Lech založil na východě hrady Hvězdno a Krakov. Krok vládnul zemi moudře ze svého sídla v Budči. Založil školy a byl vstřícný ke všem, kdo potřeboval jeho pomoc. Ve svých rozpravách s duchy se jednou dozvěděl, že by dál na Budči neměl zůstávat. Poslal proto posly k Vltavě, aby našli dobré místo pro postavení pevného hradu. Nazvali ho Vyšehrad, protože stál na vysoké skále. Poblíž hradu tekla říčka Jezerka. Kolem hradu byly lesy a hojnost zvěře. Krok se přestěhoval i s rodinou na Vyšehrad, odkud zemi vládl přes třiadvacet let. Po Krokově smrti všechen lid truchlil. Krok po sobě zanechal tři dcery: Kazi, Tetu a Libuši. Všechny byly krásné a ušlechtilé. Kazi se vyznala v koření a sídlila v Kazíně u řeky Mže. Teta uctívala bohy, nejraději na hoře Pohled, která byla poblíž jejího hradu Tetín u Mže. Libuši lid miloval nejvíc. Byla nejmladší, bydlela na hradě Libušině u vsi Zbečno, ale pak přesídlila na Vyšehrad, odkud vládla Čechám.

Charakteristika:
Lech: chytrý, dobromyslný
Krok: moudrý, hodný
Dcery: moudré, krásné, ušlechtilé

2. pověst - DÍVČÍ VÁLKA:

Po smrti Libuše dívky chtěly panovat zemi, ale muži se jim nechtěli podrobit. Vlasta, která vedla Libušinu družinu, svolala všechny ženy ze země do hradu Děvína na opačném břehu Vltavy, než byl Vyšehrad k výcviku a boji proti mužům. Muži se jim smáli, jen Přemysl měl ve snu vidění o dívce s mečem, která zabila muže a pak pila jejich krev. Muži se ale i tak odebrali k hradu, ale tam všichni zemřeli při protiútoku vedeným bojovnou Vlastou. Ženy měly všude špehy a tak věděly, co muži chystají. I lstí zahubily ženy mnoho mužů, například Ctirada, kterého Vlasta nejvíc nesnášela, protože zabil nejvíc bojovnic. Při jedné cestě osvobodil dívku Šárku z pout, se svou družinou usnul, Šárka zavolala družky a muži se již nedokázali ubránit. Ctirada spoutaly a poté umučily. Muži se poté seběhli ve zbroji na hrad a chtěli bojovat s ženami v čele s Přemyslem. Muži zajali pár dívek a to Vlastu naštvalo. Vydala se se všemi ženami do útoku na Vyšehrad. Muži je ale rozprášili a Vlastu zabili. Úplně všechny ženy pobili, žádnou nešetřili, Děvín spálili a Přemysl mohl dál vládnout bez ženského odporu. Tak skončila Dívčí válka.

Charakteristika:
Vlasta a dívky: namyšlené, ctižádostivé, bojovné
Přemysl a muži: nejdřív byli namyšlení, ale poté ukázali, že jsou v boji lepší a celkově moudřejší

3. pověst (z Pověstí doby křesťanské) - RŮŽOVÝ PALOUČEK:

V jednom zátiší rostly keře se zvláštními růžemi. Nikde jinde nerostou. Po nich má toto místo název Růžový palouček. Leží na výšině kousek od vesnice Morašice kus od Litomyšle. Tam před čtyři sta lety bydleli v hradě páni Kostkové z Postupim, což byli ochránci českých bratří. Ferdinand I. ale Kostkům hrad ukradl a všichni se museli odstěhovat. Jeden z bratrů se jednou prozradil a byl vržen do vězení na Křivoklátě, kde byl přes čtrnáct let. Po letech se bratři opět vraceli k paloučku, ale v roce 1618 museli všichni přejít všichni na příkaz Maxmiliána (syna Ferdinanda I.) na katolickou víru. Bratři radši odešli a na památku zakopali na paloučku zlatý kalich. Po jejich odchodu mělo být zaseto na paloučku. Oradlo se tam ale rozbilo, nakonec sklidili, ale len shořel. Od nich shořel i statek hospodáře, co ho sklidil. Od těch dob se nikdo neodvážil na něj ani vkročit. Roku 1813 se zde modlili ruští vojáci bojující proti Napoleonovi. Paloučku se týká i pověst, že se tu sejde sedm králů a ti smluví věčný mír.

Charakteristika:
Ferdinand I. a Maxmilián: nebyli pro náboženskou svobodu, krutí

CITÁT Z KNIHY (str. 29):

"Oznam! Oznam!" "Poraď! Poraď!" vzkřikli a volali všichni jako jedněmi ústy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mutt8, 21.02.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Staré pověsti české (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­