ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Evžen Oněgin (5)


KRÁTCE O AUTOROVI:

Největší ruský básník, který v ruské poezii ale také v dramatu uzavírá epochu klasicismu a otvírá údobí romantismu. Pocházel ze staré šlechtické rodiny, ale pro své svobodomyslné názory a verše musel dvakrát do vyhnanství. Vzal si za manželku Natalii Gončarovou, která je vystavena tlaku okolí a sérií pomluv a intrik. Puškin se rozhodne bránit její čest a vyzývá jednoho z intrikánů na souboj, zde je však poražen a umírá. Jeho další díla: Ruslan a Ludmila, Kavkazský jezdec, Cikáni, Boris Godumov, Kapitánská dcerka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Máj v roce 1949, přeložila Olga Mašková, ilustroval Jiří Šalamoun, odpovědný redaktor Dušan Kubálek.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Dílo je psáno ve verších velmi spisovnou češtinou, objevují se zde mnohé básnické prvky:

Zrcadlová kompozice: město - vesnice , Taťána - Olga
Anafora: ...tak dbalé na věrnost i čest, tak přesné v řeči očí, gest, tak postoupené vznešeností, tak prosté sebemenších vin...
Řečnická otázka: A co třpyt krásy od toalet? Co schůzky v zákulisí? Balet? Co vzkazy pro primadonu?
Personifikace: ...a z nich zima zas vykouzlila sníh

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Obraz lidské společnosti na počátku 19. století. Jaký život lidé v té době vedli. Znechucenost a zbytečnost Oněginova života.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

Problém lásky, Oněginova touha po změně, připadá si zatracený. Jeho výsměch a opovržení střídá hluboký cit a láska.

UKÁZKA ZAUJETÍ:

Čekám Tě: jedním pohlédnutím
naději v srdci vykřísni,
anebo zpřetrhej ty sny
odsudkem zaslouženě krutým!

Končím! Jak strach z té hanby snést...
Jak jsem to mohla napsat...já...Vám...
Mám záštitu však: Vaši čest,
a té se bez váhání vzdávám...

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Ruská vesnice, Moskva, Petrohrad, Oděsa. Na počátku 19. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

Oněgin - hlavní postava, šlechtic; člověk společenský, vzdělaný, schopný, ale povrchní, znuděný, lehkovážný, neschopný realizovat nic ze svých předsevzetí; připadá si na světě zbytečně
Taťána - sentimentální, romantická, citlivá dívka, upřímná, skromná, důvěřivá
Olga - veselá, koketní, lehkomyslná, žena Lenského
Lenský - žárlivý, snílek, básník

DĚJ:

Hlavní postava Evžen Oněgin zdědí po svém otci statek a les. Doufá, že se jeho dosavadní rušný život trochu změní, ale po nějaké době si zvykne a začnou mu chybět plesy, večírky, hudba a hraní karet. Nedaleko od něj se na panství usídluje Vladimir Lenský, ti se spolu spřátelí. Lenský mu vypráví o své snoubence Olze a bere ho na venkovské sídlo její matky.
Tam se seznamuje s její sestrou Taťánou, ta se do Oněgina zamiluje a večer mu píše milostný dopis, ve kterém mu líčí svůj vztah k němu. Oněgin na to odpovídá, že je dojatý, ale její lásku jí opětovat nemůže.
Za nějakou dobu uspořádá Larina (matka) oslavu Taťániných narozenin a ta se tam musí objevit a rozmrzele pozoruje Oněginovo flirtování s Olgou. Oněgin tímhle činem vyvolá hněv a žárlivost u Lenského, který ho vyzve na souboj. V něm je však poražen a umírá.
Oněgin odjede a procestuje celou Evropu, avšak po celou dobu ho trápí svědomí nad zbytečnou ztrátou přítele. Když se vrací domů, je stejně znuděn životem jako před tím. Dostane se na nějaký ples, kde se setkává s Taťánou, ta se však velmi změnila. Je už vdaná za generála a na Oněgina reaguje chladně. Oněgin se do ní zamiluje a napíše jí dopis. Taťána vzpomíná na minulost a uvědomí si, že Oněgina stále miluje, ale odepíše mu, že zůstane věrná svému manželovi a navždy se s ním loučí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je napsána ve verších, proto jsem některé pasáže úplně nepochopila, nebo mi nedocházely souvislosti, ale i tak to bylo zajímavé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 21.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10), Piková dáma (11)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Hodokvas v době moru
-Kamenný host
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Evžen Oněgin (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)