ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Boris Godunov

Puškin sepisoval toto dílo v letech 1824-1825 a jedná se o jeden z jeho prvních významnějších literárních počinů. Boris Godunov je historické drama, jímž chtěl Puškin napodobit Shakespearův vzor. Dílo bylo určeno pro jeviště ruských divadel, aby osvěžilo toto zkornatělé prostředí, které se v soudobém Rusku netěšilo právě největší oblibě.

DĚJ:

Boris Godunov zavraždí po smrti ruského cara mladého careviče Dimitrije. K činu se ovšem nepřizná a ruský lid si Godunova svobodně zvolí za nového panovníka. Na druhé straně Rusi se mezitím mnich Grigorij učí od umírajícího Pimena umění kronikářů a poznává zevrubně dějiny své země.
O pár let později se Godunovi narodí dvě děti - dcera Xénie a syn Feodor. Grigorije ve stejnou dobu nudí mnišský způsob života natolik, že z kláštera uprchne do Litvy, kde se prohlásí za zavražděného Dimitrije (o jeho vraždě moc dobře ví právě proto, že jeho učitel, mnich Pimen, byl kronikářem), shromáždí polsko-rusko-kozácko-litevské vojsko a vytáhne na Moskvu za účelem porazit stávajícího cara. Cestou se ale zastavuje v domě pana Višněveckého, kde se zamiluje do Mariny, která je sice nesmírně krásná, ale také neskonale pyšná, a bez rozmyšlení jí vyjeví celé tajemství o vraždě mladého careviče a divadle, které teď Grigorij na všechny hraje. Marina slíbí mlčet ale pouze pod podmínkou, že po úspěchu své mise z ní Grigorij udělá carevnu. Zamilovaný mladík všechno horlivě slíbí.
První bitva s Moskvou, která ještě stále brání svého cara, je pro Grigorije a jeho vojsko úspěšná, lid se nakonec přikloní na jeho stranu a Godunov pod tíhou mnoha problémů a pokročilého věku umírá. Na trůn je okamžitě dosazen Feodor jakožto prvorozený a jediný carův syn, ale je nakonec zavražděn svou sestrou a Grigorijem. Na tuto chvíli falešný Dmitrij čeká a okamžitě se nechá lidem zvolit za nového cara a na trůně už zůstává.

"A zatím poustevník v své šeré kobě
zde strašnou píše obžalobu tvou,
i neunikneš soudu toho světa
jak soudu Božímu kdys neujdeš..."

Drama je psáno volným rýmem uspořádaným do grafické podoby veršů. V ději se vyskytuje mnoho postav a složitost celého příběhu graduje společně s množstvím vedlejších zápletek a odboček, které autor do hlavní linie příběhu vkládá, patrně pro ozvláštnění a oživení celého dramatu. Jazyk obsahuje velké množství zastaralých výrazů, jinak je ale v podstatě dobře srozumitelný.
Hlavní myšlenkou celého díla je nadčasová úvaha o tom, jakým způsobem se utváří dějiny, nakolik člověk znalý historie může ovlivnit soudobé politické dění a kritizuje způsob, jakým se většina panovníků dostane na trůn - podvod, vraždu nebo jiný zločin. Autor zároveň upozorňuje na proměnlivost lidu, který se pokaždé přikloní na jinou stranu a přidává ponaučení, že lid sice volá po změně, ale když k té změně dojde, tak zjistí, že dostali přesně to, co měli předtím (Dmitrij byl zavražděn Godunovem, Godunova syna Feodora a jeho matku otráví Xénie s Grigorijem).

Mosalský:

"Národe! Maria Godunova a syn její Feodor
otrávili se jedem. My jsme viděli jejich mrtvoly."

(Lid, pojat hrůzou, mlčí.)

"Co mlčíte, volejte přece:
Ať žije car Dmitrij Ivanovič!"

(Lid trvá v mlčení.)

Boris Godunov patří k jedněm z nejznámějších prací Puškina, přesto je to dílo velmi komplikované a není jednoduché sledovat hlavní linii příběhu. Doporučila bych proto sáhnout po jiném díle od tohoto autora, i přesto, že Godunov je nesporně kvalitní - pro dnešního studenta nicméně nepříliš atraktivní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 08.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10), Piková dáma (11)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Hodokvas v době moru
-Kamenný host
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Boris Godunov







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)