ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

   
­­­­

My děti ze stanice ZOO (12)

Příběh školačky ze západního Berlína působí otřesným dojmem nejen pro zachycenou realitu, ale i tím, jak svou drogovou anabázi líčí jeho autentická hrdinka.
Hrdinka začala užívat drogy ve svých 13 letech a ve 14 skončila jako pouliční prostitutka a narkomanka závislá na heroinu. Prožila neuvěřitelnou mravní bídu, zoufalství vedoucí až k pokusu o sebevraždu i beznadějnou snahu o únik z narkomanského prostředí, aniž by to její rodiče vůbec tušili.
Šokující zkušenosti by měly být důrazným varováním před přílišnou důvěřivostí rodičů k dětem i před lehkomyslnými pokusy s jakýmikoliv drogami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1987 (1. vydání). Podle protokolů zachycených na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck. Z německého originálu Wir Kinder vom Bahnhof ZOO přeložila Zuzana Soukupová, předmluvu napsal Kamil Klášterský. Počet stran: 287.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Berlín v 70. letech 20. století

OBSAH:

Šestiletá Christiane se svými rodiči a mladší sestrou stěhují z vesnice do Berlína. Otec dostává záchvaty vzteku, bije svoji rodinu. Po čase se její rodiče rozvádějí. Její matka poznala Klause, k němuž se po čase brzy přistěhují. Jsou natolik zaslepeni svou láskou, že svým dětem nevěnují velkou pozornost. Christiane se cítí být odstrčená a přebytečná, a proto čím dál více času tráví na ulici. Její sestra se stěhuje zpět ke svému otci. Poté Christiane přechází na gymnázium. Nastupuje však o dva týdny déle, kvůli dovolené s otcem. Spřátelí se s Kessi, která kamarádí se staršími dětmi. Christiane se k její partě bohužel přidá. Začíná kouřit a chodit za školu. Dům středu se stal pro ni novým objevem. Chodí tam čím dál častěji. Každý den kouří hašiš, bere i LSD, mandrax...
Školu navštěvuje málokdy. Ve třinácti navštěvuje SOUND - nejmodernější diskotéku v Evropě. Tam se seznamuje s Atzem a jeho partou. Později poznává Detlefa, do kterého se zamiluje. Začíná brát heroin...

Peníze dochází, ale spotřeba heroinu narůstá. Není jiná naděje vydělat si peníze jinak než prostitucí, ač proti své vůli. Její matka asi po dvou letech zjistí, že Christiane je závislá na heroinu. Spolu s Detlefem absolvují odvykací kůru pod jejím pohledem. Nezvládnou to. Hledají dávku. Po pár týdnech navštěvuje odvykací centrum Narkonon - odtud uteče. Detlef je zatčen za přechovávání drog. Díky žloutence na chvíli s heroinem přestane, končí - jak jinak - než na stanici s Detlefem. Zoufalá matka hledá záchranu. Odváží svoji dceru k babičce na vesnici.

Poté co vyšla tato kniha, pomohli Horst a Kai sehnat Christiane místo v učení. Pár měsíců před zkouškami utíká. V den své plnoletosti dostává peníze za prodané knihy, které díky své závislosti utratila do poslední koruny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 24.04.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­