ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

­­­­

My děti ze stanice ZOO (16)

  • příběh narkomanky
  • podle zpovědi zachycené na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck

Mladistvá západoberlínská narkomanka popisuje ich-formou svůj příchod na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v Domě středu. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti. Později dívka závislost na heroinu překoná a středem jejího života se stane dítě, které čeká.
Příběh se odehrává v sedmdesátých letech dvacátého století v tehdejším Západním Berlíně a pojmenována je podle nádraží Berlín Zoologischer Garten, které v té době bylo centrem narkomanů. Do vyprávění jsou vkládány občasné výpovědi dalších osob (její matky, vyšetřovatele aj.).

OBSAH:

Šestiletá Christiana se přestěhuje z malé vesnice, kde bydlí celá její rodina, do velkého města Gropiusstadt, kde není ani kousek čistého místa, jen samé paneláky. Když se odstěhují, otec začne pít a ji i její mladší sestru začne bít, potom se s ním její matka rozvede a její mladší sestra se s otcem stěhuje pryč s tím, že se změnil.

Ve 12 letech se Christiana dostane na gymnázium a dva týdny na začátku školního roku ji otec vezme do Španělska. Jelikož dva týdny chyběla, nemá žádné kamarády. Aby byla oblíbenější, začne se chovat jako ta nejoblíbenější holka ze školy jménem Kessie. Kessie se s ní skamarádí a seznámí ji s 18letými kluky, kteří kouří, píchají si heroin a berou různé drogové prášky. Kessie samozřejmě kouří a bere si prášky, takže Christiana s tím začne taky. Každý večer řekne doma, že spí u Kessie a Kessie zase že u Christiany, chodí spolu ale do Soundu (diskotéky, kde se schází narkomani). Tam pozná kluka jménem Detlef (16). U Kessie na to matka přijde a zakáže jí to, ale Christiana si začne později (ve 13) píchat heroin, protože to dělají všichni v Soundu, dokonce i Detlef a její nejlepší kamarádky Babsi (12) a Stella (13). S Detlefem začne později chodit a ve 13 s ním bude mít i pohlavní styk.

Jelikož je později na heroinu závislá, začne s Detlefem, Babsi a Stellou dělat na stanici ZOO prostituci. Ve 14 na to přijde její matka a pomůže jí i Detlefovi odvykat si. Ale nikdy to nepomůže natrvalo, vždycky se k tomu vrátí.

Babsi ve 14 letech zemře a Detlef se Stellou se dostanou do vězení. Tak Christiana jde dobrovolně do blázince, jenže stejně uteče a zase se vše opakuje. Matka se později hodně naštve a pošle Christianu zpátky k rodině do malé vesnice. Tam si odvykne a najde si i přítele, ale nikdy nepřestane definitivně - vždycky se ke starému životu, co vedla, vrátí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Bartošová, 24.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­