ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

­­­­

My děti ze stanice ZOO (15)

V 70. letech 20. století byl Berlín - v té době nevázaný sexuálními konvencemi - doslova zaplněný narkomany, prostituty a prostitutkami. Do tohoto místa přijíždí dvanáctiletá Christiane spolu se svou sestrou, matkou, zvířaty a otcem, jenž se zanedlouho kvůli násilnostem spáchaným na své manželce i dcerách odstěhuje pryč a jeho místo zaujímá potenciální partner matky. Mimoto se Christiane sžívá s novou školou i kamarády, což v důsledku vede až k tomu, že se dostane do "špatné party". Jejími členy je nadšena - poslouchají stejnou hudbu, oblékají se zásadně jinak než ostatní, jsou zhnuseni lidmi okolo a kouří hašiš. Tato parta se začne později měnit, postupně přechází k braní tablet a vše končí u nevinného šňupnutí heroinu a píchání si "háčka" do žil. V té době je "již" Christianě 14 let, pomalu si začíná uvědomovat naléhavost celé situace, proto se svým přítelem podstoupí několik neúspěšných odvykacích kúr...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1987. Podle protokolů zachycených na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck. Předmluvu napsal Kamil Klášterský. Z německého originálu Wir Kinder vom Bahnhof ZOO přeložila Zuzana Soukupová. Počet stran: 287.

PROSTŘEDÍ:

Berlín v 70. letech 20. století (západní část)

NÁMĚT:

Život mladé dívky-narkomanky

DĚJOVÁ LINIE:

Christiane F., hlavní postava knížky, je mladá narkomanka, jež žije na tehdejší západní straně Berlína. Líčí, jak se jako teprve 6leté dítě přistěhovala na sídliště Gropiusstadt, kde příliš zábavy nebylo. Obzvláště pak ne pro děti.

Vyhrocené poměry, co panují v rodině, vedou k rozvodu jejích rodičů. Převážně za to může to, že otec začal pít, neboť nesehnal práci, a tak si vybíjel zlost na ní a její sestře.

Její matka si najde přítele Klause, kterého však nemá ráda její sestra, a proto uteče k otci. Christiane je osamělá, najde si kamarádku Kessy, která ji přivede ke drogám.
Začne je užívat a brzy upadne do koloběhu narkomanů, což ji vede k těžké závislosti. To se projeví i na jejím celkovém zdraví (např. špatný fyzický stav či psychická narušenost, která ji nutí získat si za každou cenu peníze na další dávku). Při tom všem jí zemře i její přítel Atze, jenž byl taktéž drogově závislý.

Christane se nakonec odhodlá se závislostí skončit a začne se proto léčit. Zpočátku neúspěšně, ale nakonec se jí podaří závislosti zbavit. Převážně i z toho důvodu, že má strach o dítě, které čeká.

Po vydání knihy však opět upadne do těžké závislosti, protože si za svůj podíl může pořídit dávek, kolik jen chce. Přitom většina jejích drogově závislých přátel se vyléčí...

HLAVNÍ POSTAVA:

Christiane F. - těžce závislá, vystrašená, ukvapená, pod tlakem

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Odradit kohokoliv od užívání drog

MOTIVY:

Drogy, úzkost, panika, strach, závislost, poddanost, tlak

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je psána převážně spisovným jazykem, a to formou vypravování narkomanky od jejího přistěhování. Místy se objevuje argot, slang či jiné typické rysy nespisovného jazyka.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne zaujala, ale příliš se mi nelíbila. Chápu, že má odradit od užívání drog, ale vzbuzuje ve mně spíše pocit, že z toho neznáma a všeho kolem k tomu naopak láká.
Mě ovšem ne, neboť k takovým věcem mám odpor a pociťuji z nich strach.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 07.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­