ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

   
­­­­

My děti ze stanice ZOO (5)


AUTOR:

Tato kniha vznikla z magnetofonových pásků, které zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck. Na základě výpovědi s dívkou Christiane, se kterou se setkali, když jí bylo asi 15 let. To bylo v roce 1987 v Berlíně. Christiane tam měla vypovídat jako svědkyně u jednoho procesu. Domluvili si s ní dvouhodinový rozhovor, který nakonec trval dva měsíce. Z nahrávek později vznikla kniha "My děti ze stanice ZOO".

DĚJ:

Celý příběh se odehrává především v sedmdesátých letech v Německu. Je to vyprávění skutečného příběhu o dívce Christianě, která se jako jedna z mnoha stala obětí drogové závislosti. Jako malá se přestěhuje se svými rodiči z venkova do Berlína. Časem se ale rodiče rozvedou a tak zůstává jen se svou matkou a jejím přítelem. Matka, která jí a její sestře chce zajistit dobrou budoucnost, na ni nemá čas, a tak se Christiane dostane k drogám. Začíná u hašiše, pak přechází k práškům a nakonec si začne píchat heroin. Myslí si, že když bude chtít přestat, udělá to, ale pomalu a jistě se stává závislou. Na drogy si musí nějak vydělávat a tak se společně se svým přítelem Detlefem prodává. Spousta lidí kolem ní umírá, mezi nimi i její kamarádka Babsy, která se stane nejmladší obětí heroinu vůbec. Christiane se několikrát snaží přestat, ale vždycky se k drogám znovu vrátí. Její matka je zoufalá a tak ji posílá ke své rodině do západního Německa. Tady příběh knihy končí, ale příběh této dívky pokračuje. Z doslovu se dozvíme, že se heroin nakonec dostal i do západního Německa a Christiane se k němu vrátila. Závislosti se zbavila až o hodně později, kdy se jí narodil syn a ona tak konečně získala důvod žít a přestat s drogami.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbí se mi, že kniha obsahuje nejen výpovědi Christiany, ale také její matky, která si dlouho ničeho nevšimla. Po přečtení se člověk neubrání zamyšlení a musí si položit otázku: "Proč se lidé dobrovolně zabíjejí?"

DOPORUČENÍ:

Myslím, že tato kniha by se měla stát součástí povinné četby, protože po jejím přečtení by si snad někteří rozmysleli své experimenty s drogami. Proto ji doporučuji všem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Scharm, 26.05.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­