ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

   
­­­­

My děti ze stanice ZOO (18)

Známý knižní bestseller o životě 15leté Christiane F., která již ve svých 12 letech zkusila poprvé hašiš, LSD, heroin a zažila si své první krádeže i stanici ZOO, kde všechno začíná a končí. Berlín je obklopen zdí. Christiane a její přátelé jsou bezradní vůči systému, společnosti a hlavně vůči sobě samým...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství OLDAG v Ostravě roku 2015 (7. vydání tamtéž). Z německého originálu Wir Kinder vom Bahnhof ZOO přeložila Zuzana Soukupová. Počet stran: 261. ISBN: 978-80-7411-094-8.

HLAVNÍ POSTAVY:

Christiane Vera Felscherinow - obyčejná dívka s rodinnými problémy, kterou vliv okolí vtáhne do světa cigaret, diskotékového života, lehkých drog a později i heroinu; dříve milá a hodná holka; vyrostla v drsných podmínkách
Detlef - rovněž závislý na heroinu

ZÁKLADNÍ ZÁPLETKA:

  • Christiane s rodinou se přestěhují do Berlína, kde začínají neshody a její rodiče se rozvedou.
  • Christiane nastoupí na novou školu a její nová kamarádka Kessy ji vezme na diskotéku do Soundu, kde Christiane poprvé zkusí cigarety.
  • Později Christiane zkusí i lehčí drogy a zapadne do party lidí. Začne kouřit hašiš a brát tablety.
  • Christiane potká Detlefa, jenž je závislý na heroinu a zamiluje se do něj.
  • Později Christiane vyzkouší heroin. Nejdříve šňupe a pak si i píchá.
  • Detlef si peníze na heroin vydělává uspokojováním homosexuálů na stanici ZOO.
  • Christiane chce taky přispět, a tak rovněž začne s prostitucí, a to buď na stanici ZOO anebo na baby-stopu na Kurfürstenstrasse. Odmítá, ale s klienty spát.
  • Její matka zjistí, že Christiane je závislá na heroinu a společně s Detlefem začnou doma odvykat. Jenže za pár dní do toho zase spadnou.
  • V Berlíně neexistovaly žádné léčebny pro nezletilé, a tak měla Christiane ve čtrnácti letech smůlu. Christiane sleduje, jak její kamarádi umírají, umírá i její nejlepší kamarádka Babsi, čímž se stává nejmladší obětí heroinu v Berlíně.
  • Detlefa zavřou do vězení a Christiane pro peníze začne s klienty i spát a je na tom velmi špatně.

ROZUZLENÍ:

Matka pošle Christiane do západního Německa k babičce, kde úspěšně odvyká od drog. Jenže za nějakou dobu do toho zase spadne, trvá to několik let a od smrti ji zachrání až těhotenství a její narozený syn.

TÉMA:

Závislost nezletilých na drogách, jejich zoufalost a získávání peněz pomocí prostituce.

POINTA/POUČENÍ:

Příběh, který je sepsán podle pravdy, má čtenáře varovat před nebezpečím drog a jiných návykových látek.
Jak rychle může obyčejná dívka z celkem normálních poměrů spadnout na úplné dno. Jak se z obyčejných problémů čtrnáctileté holky může stát každodenní noční můra při shánění peněz na drogy...

VLASTNÍ NÁZOR:

Mně se příběh docela líbil, Christiane mi bylo líto. Ač měla pevnou vůli, nedokázala s drogami jen tak přestat.
Ovšem nechápu její matku, jež pustila svoji dceru již ve dvanácti letech na diskotéku a nechávala ji několikrát týdně spát u kamarádek. A i když později zjistila, že je její dcera závislá, v podstatě ji nechávala být a nesnažila se jí pomáhat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tess152, 09.01.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­