ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

   
­­­­

My děti ze stanice ZOO

Tato kniha vznikla na základě magnetofonových pásků, které zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck.

Autoři knihy se potkali s Christiane F., které bylo tehdy 15 let v roce 1978 v Berlíně, kde vypovídala jako svědkyně při jednom procesu. Domluvili se s ní na rozhovoru, který měl pomoci při sběru materiálu o situaci mladistvých. Vyhradili si na rozhovor dvě hodiny. Z těchto dvou hodin byly nakonec dva měsíce. Z magnetofonových záznamů rozhovorů vznikla kniha. Christiane měla na této knize zájem, protože stejně jako všichni narkomani si přála, aby už konečně bylo prolomeno mlčení o drogové závislosti dospívajících. Všichni členové narkomanské party, kteří dosud žijí, tuto knihu podpořili. Proto je kniha také doplněna několika fotografiemi se strohými komentáři a výpověďmi rodičů či sociálních pracovníků.

Celý příběh se odehrává především v sedmdesátých letech v Německu, ale jádro problému je stejné snad na celém světě. Christianina rodina se přestěhovala do Berlína, ale na sídlišti, kde bydleli, si nebylo kde hrát. Její otec v Berlíně nesehnal práci, pil a Christiane se sestrou bil. Matka se s otcem rozvedla a našla si nového přítele Klause. Sestra ho neměla ráda, a proto utekla k otci. Christiane si připadala hodně osamělá a tak si ve škole našla kamarádku Kessi. Ta ji naučila chodit za školu do evangelického centra a seznámila ji ve dvanácti s hašišem. Ve třinácti se seznámila s heroinem a nakonec se stala drogově závislou. Přes den chodila do školy, odpoledne spolu s přáteli narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí. Její matka dva roky nic netušila. Její první kluk Atze umírá na předávkování a zanechává dopis, kde před drogami své vrstevníky varuje. Christiane se snaží několikrát o detoxikaci a odvykání. Nikdy se jí to však nepodaří. Její další láskou je Detlef, se kterým znovu vede válku s drogou...
Celý tento boj s drogami je v této knize velice realisticky popsán. Christiane upřímně vypráví o celém svém životě do detailů a bez moralistických poučení. Pouze realita a zoufalost.
Vysvětluje pocity "feťáka" při požití drogy, ale i pozdější absťáky. Nezletilé dívky i chlapci se prodávají, kradou a udělali by cokoliv, aby si mohli dát další dávku. Po přečtení se člověk neubrání zamyšlení a musí si položit otázku: Proč se mladí lidé dobrovolně zabíjejí?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina Kučerová, 12.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOOMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­