ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

­­­­

My děti ze stanice ZOO (17)

Dokumentární výpověď dívky závislé na drogách. Kniha vypráví skutečný příběh narkomanky Christiane F. Rodiče Christiane se přestěhovali z venkova do Berlína. Christiane se po rozvodu rodičů a vzhledem k neutěšené situaci v rodině uchýlí ke drogám, začne se setkávat s narkomany a stále více a více se propadá do závislosti. Snaží se léčit, ovšem nedaří se jí to. Nakonec vše vyřeší její matka, jež svoji dceru odveze k příbuzným na venkov a tím jí dá novou šanci k životu...

OBSAH:

Kai Herman potkal Christiane v době, kdy jí bylo 15 let a rozhodl se s ní udělat malý rozhovor, na základě kterého později napsal knihu. Knihu podpořili všichni členové party. Tedy vlastně jen ti, kteří ještě žijí.
Christiane F. je obžalovaná z prostituce a užívání drog. Byla uznána vinou.

Když bylo Christiane 6 let, odstěhovala se s rodiči do Berlína. Nejprve bydleli ve velkém šestipokojovém bytě, ale pak se přestěhovali do malého bytu v Gropiusstadtu. Otec Christiane byl alkoholik a také ji bil, nejspíš proto, že sám v životě nic nedokázal. To se později projevilo na tom, že Christiane si dokazovala svoji sílu při bití dětí, které jí ten den nějak ublížily. Taky se svou starší kamarádku kouřily špačky od cigaret. Bylo jí tehdy méně než 10 let a její kamarádka byla o dva roky starší. V deseti letech už začala krást v obchodech. Všechno, co bylo zakázané, se všem dětem na sídlišti velmi líbilo a od dospělých za to byly velmi často pronásledovány. Otec Christiane bil nejen ji a její sestru, ale dokonce i její matku. Ta se dala rozvést a zanedlouho se začala scházet s jedním z kamarádů jejího bývalého manžela.

Po šesté třídě šla Christiane na gymnázium. O prázdninách ji vzal otec k moři a ona zjistila, že už dávno není takový jako dřív.

Když chodila do školy, začala mít velký zájem o kluky. Chodila s nimi do klubu, kde všichni pili alkohol a brali drogy. Postupně se dostala až k tomu, že kouřila hašiš denně. Přestávala se bavit s matkou a trávila spoustu času se svojí partou. Jednou zkusila i LSD. Když se potom potulovali po městě, potkali nějaké kamarády, kteří jeli na heroinu a Christiane se líbili. LSD a hašiš už začaly být úplně bez efektů, protože to byl jejich normální stav. A tak chvíli brali všechny prášky, které se používaly ve farmaceutice.

Christiane se rozhodla, že se podívá na jednu velkou diskotéku, kde to mělo být "cool", a i když se jí tam nelíbilo, její kamarádka Kessie ji navštěvovala ráda. Stejně tam s ní ale každou sobotu chodila.
Jednou, když odcházely z toho klubu, objevila Kessie její matka. Okamžitě jí dala facku a už ji skoro nikam nepustila. To ji uchránilo před tím, aby dopadla jako Christiane.
Každá sobota byla stejná. Christiane ujížděla v klubu Sound úplně na všem, kromě heroinu.

Jednou dostala od matky dva lístky na koncert idola celé party - Davida Bowieho. Ten druhý dala klukovi s přezdívkou Kuřátko. Tam poprvé vyzkoušela heroin. Kuřátko i Detlef, kamarád, kterého tam potkali, byli na heroinu totiž závislí už dlouho. Spousta lidí z její bývalé party se stala také závislá na heroinu. Díky heroinu se Christiane začala zase bavit s Detlefem, s nímž se pohádala. Později potkala v klubu Sound dvě mladé holky, Bebsi a Stellu, a hned se s nimi skamarádila. Bebsi byla později nejmladší oběť heroinu v Berlíně.

Christiane později odjela za babičkou na vesnici a do Berlína se už nikdy nechtěla vrátit. Nebyly tam žádné drogy a bylo jí dobře. Stejně se ale vrátit musela. Na školním výletě jí spolužačka řekla, že je celá žlutá. Měla žloutenku, jež napadala většinu lidí, kteří si píchali heroin.

Detlef a jeho kamarádi prodávali svoje tělo homosexuálům, kteří si chtěli užít. Bylo to ve stanici ZOO. Detlef a Christiane se pořád bavili o tom, že s heroinem skončí a jak je to lehké, ale každý den stejně svoji dávku potřebovali. Dennodenně se Deltef, Axel a Christiane scházeli ve stanici ZOO. Nebylo proto divu, když se Christiane stala závislou. Často ji přepadal absťák, protože Detlef tolik peněz nevydělal. Proto se rozhodla, že se z ní stane prostitutka. Její stav se neustále zhoršoval. Už jakoby jí na Detlefovi ani na lidech z party nezáleželo. Hlavní pro ni bylo, že měla svůj heroin. Nakonec se ale rozhodla, že s tím zkusí přestat, a to společně s Detlefem. S tabletami od lékaře se jim to povedlo. Týden vydrželi bez heroinu. Matka Christiane jim se vším pomohla. Ale potom se Klaus, přítel Christianiny matky, rozhodl, že Detlefa vyhodí z domu. A tak se Detlef zase vrátil na stanici ZOO, kde prodával svoje tělo homosexuálům. Není proto divu, že za chvíli zase ujížděl na heroinu. A Christiane, když ho chtěla vidět, musela taky na stanici ZOO. K heroinu se Christiane vrátila hned po její první návštěvě.

V novinách se objevil článek, že Axel, přítel Christiane, umřel. Našli ho na záchodě se stříkačkou v kůži. Christiane musela odjet k babičce. Tam si zase odvykla, ale nikdy jí to nevydrželo. Detlef ji do toho vždycky vtáhl. Napotřetí už chtěla doopravdy přestat, proto vyhledala pomoc v centru pro narkomany - Narkononu. Ale po pár dnech utekla, aby si mohla vzít heroin a potom se vrátila zpět. Na stanici ZOO se však dozvěděla, že Detlef odjel do Paříže, bez ní. Do Narkonu si pro ni přijel její otec a odvezl si ji k sobě. Celé dny ale nebyl doma, a tak si Christiane občas udělala výlet mezi staré známé. Detlef se vrátil z Paříže. Odvykl si tam, ale jen, co se vrátil na stanici ZOO, hned si zase píchl heroin. Christiane se stala stálou zákazníci jednoho muže, který holky platil fetem. Parta se rozpadala, Babsi umřela na předávkování heroinem a Stella bude ještě dlouhou dobu ve vězení. Christianin otec začal její závislost pomalu zjišťovat. Christiane mu řekla, že kdyby měla u sebe Stellu, tak si určitě odvykne. Ale Stella byla ve vězení. Otec ji odtud s pomocí úřadu dostal na svobodu. Spolu byly na heroinu ale závislé mnohem více. Už zase celé dny trávila na stanici ZOO. Detlef utekl z terapie a zase začal s heroinem.

Christianina matka vzala Christiane a odletěla s ní k její babičce do Hamburku. Nemohla ale studovat na reálce, protože ředitel věděl, že brala drogy, takže musela na obyčejnou základní školu. Na vesnici všechno zvládala dobře. Občas si se svou partu vzala nějaké drogy, ale k heroinu už se nikdy nevrátila. Jezdili se svou partou často k lomu a snili o tom, že tam jednou budou bydlet. Že už se nikdy nevrátí do toho hnusného světa, který je plný drog...

HLAVNÍ POSTAVY:

Christiane - hodná a chytrá žena, které drogy zničily život; nebýt heroinu, mohla by z ní dnes být právnička, doktorka nebo cokoliv jiného; pesimistická, protože bez drog je pro ni svět hnusné místo
Christianina matka - dobromyslná; měla dobré úmysly s Christiane, nakonec nad ní ale zlomila hůl
Christianin otec - nerozvážný, protože si naivně myslel, že svoji dceru zachrání a pomůže jí tím, že ji odvede z léčebny

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha mi ukázala, jak je snadné zničit svůj život. Christiane už nikdy v životě nebude úspěšná, protože všichni ví o její závislosti. Rozhodnutí, která uděláme jako malí, nás mohou doprovázet po celý život. Ne všechna rozhodnutí jsou ale správná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekDvorak, 15.03.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­