ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

Ceska posta    
­­­­

Pancéřová pěst (Němá barikáda)

Povídka Pancéřová pěst vypráví o zbouření lidu proti fašistům. Večer se trhaly plakáty německých firem a tabulky z tramvají se házely do Vltavy. Pepík byl přitom až do půlnoci. Ráno s tatínkem pracovali v dílně, jako by se včera nic nedělo. Pak jim zazvonil telefon a Pepíkův otec po jeho vyřízení vyndal ze své tajné skrýše flintu a náboje. Pepíkovi nařídil, aby se okamžitě vrátil domů. Pepík ale neposlechl a připojil se k davu lidí běžících do centra dění. V čele byl uhlíř, který zneškodnil esesáka. Za jeho velení si běželi pro zbraně. Na Pepíka zbyla pancéřová pěst. Jakmile měli všichni zbraně, rozběhli se směrem k barikádám. Tam byli s Pepíkem ještě dva muži, kteří měli také pancéřovou pěst. Po chvíli se na ně začal řítit tank a střílel všude kolem. Nejdřív na tank zamířil jeden muž, ale pancéřová pěst ho zklamala. Nato druhý muž vystřelil vedle a Pepík zůstal sám proti tanku, který se neustále blížil. V té chvíli věděl, že kdyby tady byl jeho otec, tak by mu nařídil, aby střílel. Tak zamířil a vystřelil. Otřesen hlukem, který nastal, viděl jen muže, jak běží k němu a po chvíli ho plácají po ramenou. Všichni byli vděční sedmnáctiletému chlapci, který je zachránil před německým tankem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 06.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Pancéřová pěst (Němá barikáda)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­