ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Dařbuján a pidimuži (Němá barikáda)

Poslední povídka Dařbuján a pidimuži vypráví o havíři Matěji Dařbujánovi, který žije se ženou na samotě ve Vystrkově. Jednou ho přišel navštívit jeho kamarád havíř, když zrovna Matějovi přinesla listonoška novoroční přání od dávných známých z Ruska i z Německa. Mladého havíře zajímalo, jak se Matěj dostal ke známostem v Německu, když byl za války partyzánem. Proto začal Matěj vyprávět: Jednou dělali zabíjačku a sešli se v chalupě jeho známí partyzáni - čtyři Rusové a tři Češi. Když popíjeli, zaslechli, jak k nim přijíždí německá mercedeska a z amplionu zesílený hlas vyzíval: "Ruský partyzán sdaj sa!" Všichni se chopili automatů a odebrali se do vedlejší místnosti. Němci po chvíli bez klepání vešli do světnice a důkladně si ji prohlíželi, pak se zeptali, co je vedle. V tu chvíli Matěj nevěděl, co má říct, ale když viděl rezatého Němce, jak strká špinavou ruku do voňavého prejtu, tak ho bacil pěstí za ucho, ale na to se na Matěje sesypali ostatní Němci jako sršni. Po chvíli však do světnice vtrhli jeho kamarádi s automatama a přinutili je vzdát se. Auto jim svrhli ze srázu a Němce si odvedli s sebou. 10. května, když byl Hitler svržen, přišel jeho kamarád do jejich tábora s velitelem partyzánů a pustil německé zajatce. Jejich táborem byla stará šachta na mýtině. Němci byli rádi, že válka už skončila. Matěj se s nimi velice spřátelil, když jim třikrát týdně nosil jídlo. Německá stanoviště byla totiž bombardována a většina Němců zahynula, takže byli Matějovi vděční.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 06.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Dařbuján a pidimuži (Němá barikáda)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­