ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Němá barikáda (8)

Jan Drda napsal tuto knihu na konci 2. světové války. Skládá se z jedenácti povídek, které vyšly poprvé roku 1946.
Němá barikáda byla přeložena do mnoha jazyků a řada povídek byla zfilmována. Nejznámější zfilmované povídky jsou Vyšší princip a Hlídač dynamitu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1978 (8. vydání tamtéž). Medailón o autorovi napsala Jaromíra Nejedlá, portrét autora nakreslil Rudolf Klimovič. Počet stran: 110.

OBSAH:

Třetí fronta
Hlavní postavou povídky je Sláva Mach. Kvůli zranění musel opustit frontu, ale zůstali tam bojovat jeho kamarádi. S pomocí tajné spojky se chce dostat zpátky a připojit se k nové (jeho třetí) frontě.
Jede tramvají, ale tu zastaví proud lidí, Sláva vystoupí a k davu se přidá. Doběhne až do prvních řad a je šťastný, že našel svoji třetí frontu.

Včelař
Hlavním hrdinou povídky je pan Havlík. Ten ukrývá v úlech rádio a vojáka. Na vesnici táhnou Němci, kteří vojáka zastřelí a přijdou k panu Havlíkovi, kde najdou vysílačku.
Včelaře, pana Havlíka, nakonec střelí, protože jim nechce říct žádné informace. Pan Havlík přesto hledá mezi včelami včelí královnu, kterou nakonec najde a chrání ji v ruce, když umírá.
Ochrana včelí královna je vlastně symbol naděje v budoucnost, kterou si lidé nenechali nacisty vzít.

Vyšší princip
Na škole učí profesor, kterého přezdívají Vyšší princip. Je to třídní učitel septimy.
Tři septimáni - František Havelka, Karel Moučka a Vlastimil Ryšánek - byli udáni, pravděpodobně jejich spolužákem, gestapu za schvalování atentátu na Heydricha.
Gestapo je odvedlo přímo z vyučování a byli zastřeleni. Profesor má vše vyložit třídě. Při hovoru ke třídě odmítá vraždu chlapců a před celou septimou souhlasí s atentátem na Heydricha, přestože ví, že udavač může sedět v jedné z lavic a může udat i jeho. Žáci povstanou a tím mu vzdají úctu.

Hlídač dynamitu
Hlavním hrdinou povídky je havíř František Milec, jenž hlídá v dole dynamit. Se svými kolegy - Martínkem, Jardou jehnětem, Karasem z Lažce, Petrem Havránkem z Doubí a Karnetem - vyhodí do povětří čtyři vojenské německé vlaky. Při přípravě jedné z náloží jim vypadne část obalu z dynamitu a tím je nacisti odhalí. Kamarádi Františka varují před blížícím se gestapem. František utíká domů, kde má schované ještě tři kila dynamitu.
Jeho žena se mu snaží pomoci, dá všechen dynamit do hrnce a chce ho jít vysypat do rybníka, ale už je pozdě. Gestapo je už u nich. Žena položí hrnec na rozpálenou plotnu a tím dodá odvahu svému muži, který na gestapo křičí, že to byl on, kdo dynamit kradl. Když je gestapo mlátí, dům se všemi vyletí do povětří.

Vesnická historie
Ve vesnici Borkovice žije rodina Bernátových, která ukrývá uprchlého ruského zajatce. Vesničan Joudal je udá a Bernátovi jsou odvedeni gestapem. Joudalovi pak dostanou jejich majetek. Vesničané se chtějí pomstít.
Jednoho večera zastaví Joudala strážmistr Kudrna a přečte mu rozsudek smrti.
Ráno najdou Joudala mrtvého na silnici.
Vesničané natáhli přes silnici šňůru, proto se Joudal, který jel na svém velocipédu, zabil. Ale šňůra byla již uklizena a případ byl uzavřen jako nešťastná náhoda.

Nenávist
Pan účetní Babánek navštěvuje pouťové střelnice. Tam si všimne Lojzy Mrázka a poprosí ho, aby ho naučil střílet. Když se pak pan Babánek ve střelbě zdokonalí, navštěvuje střelnice, kde ohromuje německé vojáky.
Pak je pan Babánek na pražské barikádě a na převrácené tramvaji u svého jména má patnáct čárek. To je počet Němců, které zabil, aby pomstil svého syna, jehož mu popravili.

Padlý beze jména
V boji proti hlídkám SS padl člověk. Nikdo ho nezná, proto mu na náhrobek místo jména dají nápis "Neznámý železničář".
Povídka pak vypráví celý jeho příběh, v němž se dozvíme, že člověk se jmenoval Hryhory Jakimčuk. Je zde vylíčen jeho boj i jak přijde o řeč kvůli vybuchlé mině.
Nakonec ho zastřelí Němci.

Pancéřová pěst
Pepík Hošek pracuje se svým otcem v dílně. Najednou zazvoní telefon. Otec položí sluchátko a pak vyndá ze skrýše pušku s náboji. Odejde, ale neřekne kam, jen Pepíkovi nakáže, aby zůstal doma. Pepík neposlechne. Když z davem hledá zbraně, dostane se mu do ruky pancéřová pěst. Němci zahájili boj a přijíždí tanky. Vystrašený Pepík vidí, že vedle něho někdo vystřelil z pancéřové pěsti a roztrhalo ho to na kusy. Má strach, ale přesto vystřelí. Tím se mu podaří zlikvidovat německý tank a zároveň zachránit barikádu. Lidé ho pak objímají a zvedají do výšky.

Zákeřník
Jednoho dne si šly děti hrát na ulici, kde do nich začne někdo střílet, na následky toho umírá pětiletá Helenka. Muži se seberou a jdou hledat, kde by střelec mohl být. Najdou ho u jedné staré paní, jež ho brání tím, že říká, že on nestřílel. Ukáže se, že Němec, který střílel, je její syn. Stará paní vypadne z okna a zabije se. Muži popadnou vojáka a táhnou ho na ulici k mrtvé Helence. Nakonec ho odevzdají partyzánům.

Až vstanou mrtví...
Willy Obermayer si v myšlenkách promítá svůj život. Myslí na zubní ordinaci. Přijíždí do vesnice, kterou zničili Němci. Vesničané odtud byli odvedeni do lomu a zastřeleni. Willy vykradl ve vesnici jeden dům. Vše poslal rodině. U lomu na jeho auto začnou střílet partyzáni a Willy slibuje, že všechno vrátí. Ale už je pozdě. Je zastřelen.

Němá barikáda
Na jednom pražském mostě stojí tři barikády. Téměř všichni museli odejít bránit břeh, protože Němci přejížděli loděmi přes řeku. Barikáda utichla. Němci se chystají k útoku na barikádu. Zůstali tu jen tři muži: Nederland, Franta Kroupa a pan Bůček. Bezstarostní Němci se přibližují. Když jsou dostatečně blízko, ti tři spustí střelbu a pobijí je.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 06.03.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Němá barikáda (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­