ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

   
­­­­

Hrátky s čertem (2)

  • podtitul: Komedie o deseti obrazech

Pohádková hra Jana Drdy, jež byla prvně uvedena 30. prosince 1945 ve Stavovském divadle s Jaroslavem Průchou v roli Martina Kabáta a Jiřinou Šejbalovou jako Káčou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Hynek v Praze roku 1946. Ilustroval Jiří Trnka. Počet stran: 107.

OBSAH:

Vysloužilý voják Martin Kabát se jen tak zbůhdarma poflakuje světem a co víc, má pro strach uděláno a jen tak se něčeho nelekne. A to ani ukrutného loupežníka Sarky Farky a ani čertů v Čertově mlýně. V lese se seznámí s poustevníkem Školastykem, jehož způsob zbožnosti je velice podivný a Martinovi se pranic nelíbí.
Mezitím se do královského zámku začínají sjíždět urození princové na námluvy. Princezna Dišperanda by se velice ráda vdala, ale žádný z princů se jí nelíbí. Služka princezny Káča taky touží po ženichovi, a tak společně s princeznou hledají způsob, jak nějakého pěkného ženicha sehnat.
Na radu převlečeného čerta napíší obě dívky svojí vlastní krví úpis, který mají o půlnoci donést do Čertova mlýnu. Káča však omylem předá úpisy Martinu Kabátovi, který se zde uchýlil strávit noc. O půlnoci Martina vzbudí dva staří opelichaní čerti, kteří se ho nejdříve snaží vystrašit, ale Martin má pro strach uděláno. Když čerti zjistí, že se jich Martin vůbec nebojí, tak si s ním chtějí zahrát alespoň karty. Staří čerti však hrají velice mizerně, a tak mladý čert Lucius, který vše pozoruje špehýrkou v podlaze, povolá čertovského doktora Solferina. Ten nad Martinem v kartách vyhraje a sebere mu úpisy od princezen.
Nešťastný Martin se rozhodne, že se vydá do pekla zmocnit se zpět úpisů. Cestou si ještě vypůjčí ohromný kyj od loupežníka Sarky Farky. V pekle se však ke svému překvapení setká s Káčou, kterou ze slavnostního bálu na hradě unesl jeden z čertů. Martin v boji pronikne až k pánovi pekel Belzebubovi. Sebere mu úpisy a roztrhá je. Před hněvem čertů zachrání Martina a Káču anděl Theofil, který se náhle v pekle zjeví.
Princezna si mezitím sama najde ženicha, myslivce Huberta. No a Martinovi zbyla Káča, které se už asi těžko zbaví...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Rarasek123, 14.05.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Hrátky s čertem (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­