ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

   
­­­­

Městečko na dlani (3)

  • román byl i zfilmován (1942, režie Václav Binovec)

Autorova prvotina vypráví s humorem o rázovitých obyvatelích malého městečka Rukapáně, o jejich vlastnostech, všední práci, zálibách a poklescích, a to právě pro pestrost postaviček sedláků, kameníků, vinařů a dřevařů, pro jejich radostný optimismus a vůli zvítězit nad životními překážkami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1987 (10. vydání tamtéž). Ilustroval Vlastimil Rada. Počet stran: 337.

OBSAH:

"Má sličná Rukapáni, líbezné městečko, kvočničko načepýřená nad kuřaty, na půl jsem si tě vysnil, na půl vymyslil a na půl o tobě slyšel od lidí, kteří v tobě stejně jako já nikdy nebyli."

Tak začíná kouzelné vypravování o městečku Rukapáni, které údajně stvořil Hospodin v rozmarné chvíli, když vtiskl dlaň své pravice do kousku země. Pět čtvrtí tohoto městečka se rozbíhá do kraje na způsob palce a čtyř prstů. V prvním výběžku se nachází úrodná půda, jež dává chléb - tam odpradávna sídlí selské rody. Druhé údolí oplývá bohatstvím dříví a nalézají tu obživu dřevaři. Třetí cíp je kraj, kde se rodí ušlechtilá réva, jde o domov veselých a lehkomyslných vinařů. Čtvrtá část města je největší a zabírá i dlaň, je to počestná čtvrť obchodu a řemesel. A konečně poslední čtvrť - ta je nejchudší a nejsmutnější; stále tu obchází smrt a vybírá si svou daň mezi havíři, dobývajícími stříbro z útrob země.

Z různorodých vrstev rukapáňského obyvatelstva, jehož vzájemná řevnivost se často vybíjí drastičtějším způsobem než škodolibými žerty, vystupují nejvýraznější postavy:
František Buzek, dobrácký a krajně spravedlivý starosta městečka, pečující o blaho obce, velký znalec a milovník rukapáňského vína; proti této jeho lidské slabosti nezmůže nic ani anděl, jenž se mu zjevuje, aby jej varoval před přílišným pitím; starosta dopije svůj soudek až do dna i za cenu své záhuby.
Havíř Matěj Řezáč je představitelem hornického živlu; za jeho chlapsky drsnými způsoby a úskočností, se kterou provádí své pytlácké kousky, se skrývá povaha ryzí, schopná skutečného hrdinství.
Nejbohatší rukapáňský sedlák Trantinec je vzorem selské poctivosti, ale také pýchy a paličatosti, se kterou brání svému synu Václavovi v lásce k chudé dřevařské dcerce Ančce Karasové. Syn je však stejně neústupný a nakonec přece provede, co si předsevzal, a s Ančkou se ožení všem navzdory.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Méďa, 22.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Městečko na dlani (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­