ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Němá barikáda (7)

Jedenáct povídek zachycuje boj českého lidu s fašismem a jeho hrdinství v květnových dnech roku 1945.
Autor dokládá, že i prostí, mírumilovní lidé se stávali v revoluci přesvědčenými bojovníky a že právě oni jsou hrdiny květnových událostí. Je zde zdůrazněna myšlenka mezinárodní solidarity v boji proti fašismu. Některé povídky byly zfilmovány.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1985 (10. vydání tamtéž). Počet stran: 94.

STRUČNÝ OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Včelař
Pan Havlík ukrývá ve starém včelíně tři muže s vysílačkou. Ve včelíně má "vychytávky" pro ukrývání vysílaček a různé další vybavení. Vojáci pomocí signálu z vysílaček vypátrají místo, kde se muži nacházejí, a táhnou na vesnici. Úl pana Havlíka rozstřílejí a jeho zastřelí.

Vyšší princip
Ředitel školy si přišel pro tři žáky, kteří odsouhlasili atentát na Heydricha. Druhý den měl učitel vysvětlit situaci, která proběhla o den dříve. I přes trest smrti třídě řekl, že i on souhlasí s atentátem na Heydricha.

Hlídač dynamitu
V této povídce se popisují krádeže dynamitu. František Milec byl hlavním podezřelým. Doma měl pár kilo dynamitu schovaného. Při cestě domů jeho dům napadlo policejní komando. František Milec a jeho žena se rozhodli, že umřou společně...

Vesnická historie
Vesnicí prolétla zpráva, že se v ní ukrývá zajatec. Takové krytí je trestáno smrtí. Po udání popravili rodinu Bernátů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Wenna, 01.11.2011

Akcent    
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Němá barikáda (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­