ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Němá barikáda (6)

11 povídek z okupace a pražského květnového povstání, líčící boj prostých českých lidí proti nacistům. Povídky Němá barikáda a Vyšší princip byly zfilmovány.

Sbírka jedenácti povídek vypovídá o osudech prostých, obyčejných lidí během války, okupace a Květnového povstání. Patří k uměleckým vrcholům Drdova díla. Havíři, dělníci, uhlíř, pekař, zámečnický učeň, středoškolský profesor i ostatní chtějí žít klidným životem, netouží po hrdinství. Nastávají však situace, kdy se hrdiny stávají, kdy se projevuje jejich ryzí charakter, odhodlání k rozhodujícímu činu. Často nasazují život svůj i svých blízkých, jen aby zabránili zlu.

Setkáváme se tak se Slávou Machem (Třetí fronta), který prožil boje ve Španělsku a nyní stojí na barikádách proti ozbrojené jednotce SS, s řídícím Havlíkem (Včelař), člověkem skrývajícím parašutisty, i s Pepíkem Hoškem (Pancéřová pěst), sedmnáctiletým zámečnickým učněm, jemuž se zásahem tanku pancéřovou pěstí podaří zachránit barikádu. František Milec (Hlídač dynamitu) vynáší třaskavinu, pomocí níž jsou ničeny vojenské vlaky. Při trýznivém výslechu gestapem Milcova sama staví hrnec s ukrytou výbušninou na plotnu, výbuch všechny zabíjí. Účetní Babánek a Lojza Mrázek (Nenávist) živí v sobě nenávist proti fašistům. Své zkušenosti ze sportovních střelnic využívají v květnu, když bojují na barikádách. Babánek píše na strop převrácené tramvaje patnáctou čárku. Mstí se za smrt syna, jenž byl za Heydricha zastřelen. Smrtí končí udavač Joudal (Vesnická historie), jenž při jízdě na kole dostává smyk (přes cestu natažena šňůra), i ostřelovač Walter (Zákeřník), který na ulici zastřelil nevinné děvčátko. Byl objeven v bytě staré Němky a předán k potrestání partyzánům. Bok po boku bojují na barikádách Franta Kroupa, Holanďan i policajt Brůček (Němá barikáda). Na chvíli nechávají obránci barikádu oněmět, aby nalákali Němce na most. Lest se zdařila.
Ve stejném duchu, duchu hrdinství, se nesou i ostatní povídky (Padlý beze jména, Až vstanou mrtví..., Třetí fronta, Vyšší princip).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 28.04.2009

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Němá barikáda (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­