ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Městečko na dlani (2)

Román z malého městečka Rukapáně (autorovy rodné Příbrami) před vyhlášením první světové války na postavách havířů, dřevařů, vinařů, řemeslníků a sedláků rozvíjí příběhy lidských slabostí, lásek a nenávisti.

Autorova románová prvotina dodnes podmaňuje své čtenáře svérázným humorem, bohatstvím různorodých postav - sedláků, vorařů, obchodníků, havířů, vinařů. Byla vydána v roce 1940, tedy na počátku okupace. Svou vírou v budoucnost a prostého českého člověka hladila duši porobeného národa.

Městečko Rukapáň prý stvořil Hospodin, když vtiskl dlaň své pravice do kousku země. Rozbíhá se tak dle prstů do pěti čtvrtí. V první z nich je úrodná půda, žijí zde odpradávna selské rody. Druhé údolí oplývá bohatstvím lesů a poskytuje obživu dřevařům, třetí pak je domovem veselých vinařů, nejrozsáhlejší je část čtvrtá, čtvrť obchodu a řemesel. Poslední z nich je nejchudší a nejsmutnější. Žijí zde havíři, kteří dobývají z útrob země stříbro. Často tu obchází smrt.

Mezi nejvýraznější postavy patří starosta František Buzek, dobrácký a spravedlivý člověk, který však naprosto propadl své lásce k rukapáňskému vínu. Nic s ním nepořídí ani anděl, který se mu zjevuje, aby jej varoval před přílišným pitím. Starosta nedbá rad, upije se k smrti.

Představitelem horníků je Matěj Řezáč. Pod drsností se skrývá zlaté srdce schopné skutečného hrdinství. Jednou je zavalen ve štole i s radou Zimmerheierem. Podaří se mu odpálit zával a zachránit sebe i radu, který má zlomenou nohu, před jistou smrtí. Pomohl mu i blázen Janek, bývalý havíř, jenž později umírá pádem z kostelní věže. Matěj je velký pytlák, rada mu za svoji záchranu povoluje volný odstřel zvěře na svém panství.

Nejbohatší sedlák Tratinec je vzorem poctivosti, ale také pýchy a paličatosti. Brání svému synu Václavovi v lásce k Ančce, dceři chudého voraře. Václav odchází z domova a všem navzdory se přece s Ančkou ožení.

Lidé v městečku žijí klidně, věří, že jejich životy jsou v rukou pánaboha. Přijímají pokorně lásku, štěstí, ale i nemoc a smrt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 28.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Městečko na dlani (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­