ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Městečko na dlani

V knize městečko na dlani je zobrazen život lidí z malého města Rukapáně. V popředí stojí starosta Buzek - spravedlivý člověk, který rád pije alkohol. Po delším stonání zemřel a novým starostou byl jmenován sedlák Tratinec. Tratinec měl syny Václava, který se zamiloval do chudé dívky Aničky Karasové. Svatbu nakonec měli, i když s tím Tratinec nesouhlasil. Další postavou je Matěj Řezáč - havíř. Jednoho dne došlo na šachtě k závalu, při němž se myslelo, že přišel o život spolu s ostatními havíři. Za několik dní po této události se však k radosti všech lidí u jeho manželky Pepiny objevil. Matěj také velmi rád pytlačil. Jednou byl málem při svém činu přistižen, ovšem zásluhou blázna Janka byl zachráněn. Nikdy mu to nezapomněl a o to víc mu bylo líto, že se Janek zabil pádem z věže. Nezapomněl ani na faráře Volmana, který byl ve městě znám jako velice moudrý člověk. Pokojný život městečka přerušila zpráva o tom, že vypukla válka, a proto musí mladí muži narukovat. Platilo to jak na Matěje Řezáče, tak i pro Václava Tratince. Smutně končí celý příběh.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 29.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Městečko na dlaniMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­