ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

Veselá česká pohádka na námět Jana Drdy vypráví příběh "zapomenutého čerta", který ve vsi Dalskabáty přestal strašit a podněcovat lidi k hříchu.

Pohádka nás zavádí do vesnice Dalskabáty. Mariánu Plajznerovou, vdovu v nejlepších letech, vyžene kostelník Piškytl po vzájemných konfliktech z fary, kde pracovala. Mariána najde v lese opuštěnou chalupu a nastěhuje se do ní. Vůbec nemá potuchy, že se na její půdě v seně schovává zapomenutý a nachlazený čert Trepifajksl. Docela se spolu spřátelí - čert už opomněl svá strašidelná zaklínadla, a tak nemá Mariána problém předělat si ho k obrazu svému.
Trepifajksl pak pracuje u kováře jako jeho pomocník. Zbaví se jak ocasu, tak i rohů a chce být normálním chlapem. Mariána mu dá jméno Mates. Peklo ale vyšle dalšího čerta, jenž má Trepifajksla najít a přivést zpátky - vydává se za faráře a nakonec Trepifajksla opravdu najde a odvede jej do pekla. Jenže tam ho už nechtějí, protože nemá rohy ani ocas, a tak se Mates opět vrací k Plajznerce...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika V, 18.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čertMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­