ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drda Jan (*04.04.1915 - †28.11.1970)

­­­­

Vyšší princip (Němá barikáda)

Němá barikáda je jedno z mnoha děl Jana Drdy. Týká se druhé světové války. Jan Drda ve svém díle ukazuje na nesmyslnost války a staví se proti ní. Dílo Němá barikáda obsahuje jedenáct povídek. Nejvíce se mi zalíbila povídka Vyšší princip.

Vyšší princip je přezdívka pro třídního učitele septimy, kterou již vedl od kvinty. Zrovna byla hodina latiny a učitel chtěl dávat diktát, když v tom se ve dveřích objevil ředitel školy. Vyzval tři chlapce: Františka Havelku, Karla Moučku a Vlastimila Ryšánka. Celá třída ztichla, protože se za ředitelem objevily tři postavy v kožených šedozelených kabátech. Další den se sešli učitelé ve sborovně, aby se dohodli, kdo septimě oznámí, že všichni tři spolužáci byli zastřeleni kvůli odmítavému postoji vůči panující vládě. Nesnadný úkol padl na jejich třídního učitele, protože se všichni učitelé dohodli, že třídní učitel je ta nejlepší osoba. Vyšší princip se smutně odebíral ke své třídě. Stanul před dvaceti lidmi. Nebyl schopen jim říci slovo. Nakonec ze sebe dostal větu: "Žáci, profesorský sbor mne pověřil, abych včerejší smutnou událost uvedl na pravou míru. Z hlediska vyššího principu mravního..." Po větě plné odmlk se hluboce nadechl a doslova ze sebe vychrlil konec věty. Pak se mu mluvilo lehčeji. Svůj doslov zakončil slovy: "Také já...schvaluji atentát na Heydricha!" Zasedl za katedru a začal zapisovat do třídní knihy. Než se však stačil dotknout perem stránek, ozval se hluk. Vyšší princip zvedl oči a uviděl dvacet septimánů, kteří stáli v pozoru se zdviženými hlavami. Bylo nad slunce jasné, že s ním naprosto souhlasí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janina Konečná, 15.01.2006

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Drda - Vyšší princip (Němá barikáda)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­