ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (6)

  • podtitul: Jsem gamblerka
  • pro čtenáře od 14 let

První díl z volné trilogie o mladých lidech postižených závislostí, vypráví příběh hazardní hráčky, středoškolačky Ester.
Ester je nejstarší z pěti sourozenců, všichni se mají rádi, ale nikdo se o nikoho moc nestará. Schází jí soukromí a peníze. Začne se kamarádit s majitelem baru a herny a využije jeho nabídky. Hraje za jeho peníze, aby nalákala další zákazníky, ale po první výhře se sama propadá do závislosti. Děj se odehrává ve dvou rovinách, v současnosti v psychoterapeutické léčebně, druhou rovinu tvoří minulost Ester, kterou sama sepisuje na výzvu lékaře.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (2. vydání). Ilustroval Jozef Gertli Danglár. Počet stran: 148. ISBN: 978-80-00-01949-9.

OBSAH:

Kniha vypráví o patnáctileté Ester, která má čtyři sourozence a její rodina se o ni nestará. Ester doma pociťuje nedostatek soukromí, a navíc se upne k myšlence mít vlastní peníze. Čím dál víc začne využívat kamarádského pohostinství rodinného přítele, majitele baru a herny, a od první nesmělé výhry se rychle propadá do závislosti na hracích automatech.

Začíná do baru chodit stále častěji a seznámí se blonďatým Kristianem, jenž je bohužel od narození slepý. Ester začne doma krást a ukradené věci prodává do bazaru. Když ji rodiče přistihnou, jak krade, vykopnou jí z bytu. Ester se nastěhuje ke Kristianovi. Ale její závislost nepřestává, každý den chodí po hernách a věří, že vyhraje hodně peněz. Jenže když se Kristianovi začnou ztrácet věci, pochopí, že ani to ustavičné přemlouvání Ester, ať nechodí hrát, nepomáhá. Kristian sice Ester miluje, ale zároveň ji i svým způsobem nesnáší. Nakonec Ester skončí na ulici.

Seznámí se s potetovaným Larvou. Začnou spolu vykrádat auta, policisté Ester chytí a dovezou ji do odvykacího ústavu. Tam se Ester seznámí s Martinou, která trpí bulimií i s Alicí, jež je drogově závislá. Všechny se snaží své závislosti společně zbavit. Ester pochopí, že je na světě aspoň někdo, kdo ji má rád...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Romi Egoistic, 11.03.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­