ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Básník v báglu

Tři rozdílné šestnáctileté spolužačky na dobrodružné a zábavné cestě po stopách básníka Karla Hynka Máchy.
V režii aktivní Fany, vedoucí výpravy, vystupuje jako hvězda blonďatá Simča (milující módu, péči o vzhled a trošku flirtování) a zrzavá pohodová Nikol jako kameramanka, jež jejich putování zaznamenává. Přes a nebo právě pro rozdílnost svých povah zažívají dívky na máchovském putování docela zábavu a ani by to snad nebylo v jejich věku normální, kdyby se tam někde neobjevili nějací ti kluci. A dokonce rytíři! Holky totiž potkaly báječnou studentskou partu zabývající se historickým šermem. Příběhem se prolíná také vyprávění, ke kterému Fany inspiroval Máchův Máj, a jehož útržky nechává na různých místech jejich cesty.
Letní příběh tří moderních holek vzdává hold romantickému básníkovi Máchovi i kráse české krajiny, po níž se toulají stejně jako před mnoha lety i on.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005 (1. vydání). Počet stran: 154. ISBN: 80-00-01709-1.

OBSAH:

Tři šestnáctileté kamarádky Fany, Simča a Nikol se vydají na prázdniny po cestách Karla Hynka Máchy.

Vyjedou z Prahy autobusem do Mělníku. Tady si musí Simča koupit batoh, jela totiž s kufrem, ale omylem mu ulomila obě kolečka.
Z Mělníku pokračují vlakem do Lhotky a z té jdou pěšky do Harasova. Zde si holky daly přestávku na oběd, opalování a koupání v místní tůni. Seznámili se tu i s partičkou hezkých kluků. Kluci - Milan, Jirka, Radek, Petr a Michal - je doprovodí do Kokořína.
V Kokoříně holky navštíví místní hrad a taky zámek. Nakonec se ubytují v kempu.
Další den si jdou prohlédnout hrad Housku. Tady znovu potkají kluky, s nimiž se již seznámily. Na hradě budou totiž hoši vystupovat jako šermíři. Kluci holkám nabídnou, jestli by s nimi nechtěly nocovat na hradě, dívky souhlasí.
Ráno se vydávají koňským povozem na Bezděz, kde nakonec přespí pod širákem.
Druhý den jdou do Doks, k Fanyně babičce.
Tam poobědvají a odpoledne vyrazí k Máchovu jezeru, kde se chtějí vykoupat. Nocovat mají ve stanu na babiččině zahradě. Když se holky ráno probudí, rozloučí se s babičkou i kluky, jelikož musí zpátky domů do Prahy. Ve vlaku vzpomínají, jaké to byly hezké prázdniny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Řehushka, 07.10.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Básník v bágluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)