ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

   
­­­­

Básník v báglu

Tři rozdílné šestnáctileté spolužačky na dobrodružné a zábavné cestě po stopách básníka Karla Hynka Máchy.
V režii aktivní Fany, vedoucí výpravy, vystupuje jako hvězda blonďatá Simča (milující módu, péči o vzhled a trošku flirtování) a zrzavá pohodová Nikol jako kameramanka, jež jejich putování zaznamenává. Přes a nebo právě pro rozdílnost svých povah zažívají dívky na máchovském putování docela zábavu a ani by to snad nebylo v jejich věku normální, kdyby se tam někde neobjevili nějací ti kluci. A dokonce rytíři! Holky totiž potkaly báječnou studentskou partu zabývající se historickým šermem. Příběhem se prolíná také vyprávění, ke kterému Fany inspiroval Máchův Máj, a jehož útržky nechává na různých místech jejich cesty.
Letní příběh tří moderních holek vzdává hold romantickému básníkovi Máchovi i kráse české krajiny, po níž se toulají stejně jako před mnoha lety i on.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005 (1. vydání). Počet stran: 154. ISBN: 80-00-01709-1.

OBSAH:

Tři šestnáctileté kamarádky Fany, Simča a Nikol se vydají na prázdniny po cestách Karla Hynka Máchy.

Vyjedou z Prahy autobusem do Mělníku. Tady si musí Simča koupit batoh, jela totiž s kufrem, ale omylem mu ulomila obě kolečka.
Z Mělníku pokračují vlakem do Lhotky a z té jdou pěšky do Harasova. Zde si holky daly přestávku na oběd, opalování a koupání v místní tůni. Seznámili se tu i s partičkou hezkých kluků. Kluci - Milan, Jirka, Radek, Petr a Michal - je doprovodí do Kokořína.
V Kokoříně holky navštíví místní hrad a taky zámek. Nakonec se ubytují v kempu.
Další den si jdou prohlédnout hrad Housku. Tady znovu potkají kluky, s nimiž se již seznámily. Na hradě budou totiž hoši vystupovat jako šermíři. Kluci holkám nabídnou, jestli by s nimi nechtěly nocovat na hradě, dívky souhlasí.
Ráno se vydávají koňským povozem na Bezděz, kde nakonec přespí pod širákem.
Druhý den jdou do Doks, k Fanyně babičce.
Tam poobědvají a odpoledne vyrazí k Máchovu jezeru, kde se chtějí vykoupat. Nocovat mají ve stanu na babiččině zahradě. Když se holky ráno probudí, rozloučí se s babičkou i kluky, jelikož musí zpátky domů do Prahy. Ve vlaku vzpomínají, jaké to byly hezké prázdniny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Řehushka, 07.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Básník v bágluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­