ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Martina

  • podtitul: Jsem bulimička

Třetí kniha z volné trilogie Holky na vodítku vypráví o Martině, která onemocní anorexií a posléze bulimií.
Martina vyrůstá pouze se svou zamindrákovanou matkou. Ta dceři zpočátku zakazuje vše sladké a nutí ji, aby si hlídala váhu. Jednoho dne se situace obrátí a obě začnou jíst to, co si do té doby zakazovaly a samozřejmě obě tloustnou. Matka řeší problémy se svými partnery a veškeré neúspěchy svádí na svoji tloušťku, omezit jídlo však nedokáže. Martina nechce být jako matka, začne držet dietu a hubnout a končí v psychoterapeutické léčebně.
I tentokrát je příběh popisován ve dvou rovinách - na jedné straně současnost odehrávající se v léčebně, na straně druhé minulost, o níž se dočítáme z Martinina deníku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (2. vydání). Ilustroval Jozef Gertli Danglár. Počet stran: 127. ISBN: 978-80-00-01951-2.

OBSAH:

Martina je bulimička. Jako ostatní je vyzvána, aby si vedla psychoterapeutický deník. Martina poslechne, v deníku jakoby hovoří k matce, která ji nejvíc poznamenala. A vzpomíná.

Jejím zápisům chybí jakákoliv vůle si pomoci, Martina nechápe, proč by měla - své tělo si přece může ovládat sama. Deník je svědectvím vztahu k matce - opovržení, zklamání a nedůvěra, to jsou pocity, jež se při vzpomínkách vynořují. Tehdy měla ještě mámu ráda. Máma se vždy pohybovala mezi extrémy - protože byla silná, držela drastické diety a hledala si muže. Když se s ní muži rozešli, utápěla se v sebelítosti a cpala se k prasknutí. Martinu nutila držet krok - jako malá zažila období, kdy jí matka odmítala dopřát cokoliv sladkého, i spolužáci se jí proto smáli. Později zas s matkou mlsaly tak, že přibrala i ona.

Nejhůře vzpomíná na období, kdy si máma přivedla domů Richarda. Musela dospělým vařit, poslouchat oplzlé pivní řeči, když musela pro pivo, dokonce i doma si vyslechla několik takových narážek na svá prsa a postavu, Richard ji dokonce štípl či poplácal po zadku. Vůle zhubnout se v Martině objevila asi v této době, poslední kapkou byl mámin pokus o sebevraždu, když ji Ríšánek opustil pro jinou. Martina musela tehdy přelézt z okna na balkón a rozbít sklo, zavolat záchranku a čekat...

V té době se jí ujala babička, racionální a dobrá žena. Martina ze stresu příliš nejedla. A hubla. Pocit, že může ovládat své tělo, se jí líbil. Bude štíhlá - opakem své matky, nebude muset poslouchat sexuální narážky na svá prsa... Pomalu si pěstovala anorexii. Tajně plivala sousta, vynášela jídlo ven, lhala. Hubla o to více, že si její nevšímavá matka hleděla spíš svého, když se po návratu z nemocnice nepřinutila spravit životosprávu. Martina začala být drzá a mámou pohrdala. Když se problém s příjmem potravy náhodou provalil, byla už Martina na pokraji života a smrti. V nemocnici zahájili nitrožilní výživu a strašili ji i smrtí. Jejímu rozumu však poručit neuměli, přestože jiné děvče tady skutečně zemřelo (jedno z deseti). Martina tu okoukala jiný trik - jídlo může vyzvracet, pak nepřibere.

Když ji propouštěli, chodila už na střední. Jíst mohla. A jídlo si vychutnávala, když šlo brzy ven z těla... Nesnesla pohled na lahůdku, aniž by ji mohla sníst. Cestou domů nemohla minout žádný obchod, aby si něco k snědku nekoupila. Zažila i ponížení, kdy ji spolužáci sledovali, posmívali se jí a ona ke všemu byla nucena prodat drahou propisku za pár šupů, aby si mohla koupit další svačinu. Stala se závislou na jídle. A to ji dostalo do bezděkovské léčebny...

Text je ve druhé půli tvořen vyprávěním o životě v léčebně, objevují se tu postavy z ostatních dílů Holek na vodítku. Martinu okukuje čichač Honza, ona ale nesnáší ten pocit. Zastání nalézá v Ester a Alici, ale i ty si občas rýpnou. Martině se líbí praktikant Michal a zdá se, že tomu je i naopak. Stydí se před ním za své loupeže v kuchyni a noční zvracení, vždyť se jednou dokonce málem udusila vlastními zvratky. Několikrát prohrává svůj boj a doktor jí vyčítá, že neví, co vlastně chce, že se trestá bezdůvodně, že své jednání nechápe jako smrtelné nebezpečí a závislost. To Michal ji přinutil se zamyslet - a podívat se na sebe jinýma očima. Martina se mu chce líbit a začne bojovat. Ale stydí se za své prohry, za zkažený dech... I to je ale dobrý obrat. Udělá na ni dojem, když ji Michal odveze k zubaři - z terapie ví, že Michal nechce řídit, protože mu táta zemřel při havárii. Jindy pomáhá ona jemu, když sebevrahu Zbyněčkovi podává první pomoc, než přijede doktor. Michal je maličko zasvěcen i do vztahů Martiny s matkou, která za Martinou nikdy nepřijela. Martina si to stejně nepřála. Když už Martina zhruba měsíc jí správně a je jí věnováno sezení, připraví jí dárek - přiváží babičku i mámu za Martinou na návštěvu. Do té doby se neviděly. Vše se obrací k lepšímu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 08.03.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se MartinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­