ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

   
­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Alice (2)

Kniha vypráví o dívce jménem Alice, které rodiče naplánovali kariéru lékařky. Ona s tím nesouhlasí a stresy v rodině, způsobené strohou výchovou a osobními problémy, se ještě prohlubují. Všichni členové rodiny situaci řeší povzbuzujícími prášky, jen Alice všechno mlčky snáší.
O prázdninách odjede její matka do lázní. Otec-soukromý podnikatel tráví většinu času mimo domov, a tak Alice zatouží vyzkoušet vše zakazované. Vydá se na diskotéku, kde vykouří první marihuanu. Na další party potká narkomana Metoda, do kterého se zamiluje a začne brát pervitin a později heroin.
Všechno se prozradí v okamžiku, kdy Alici najde její matka injekční stříkačky. Rodiče jsou šokováni a trvají na tom, aby okamžitě přestala. Když jejich důvěru zradí podruhé, rozčilená matka ji vyhodí z domu.
Nastěhuje se k Metodovi, do centra všech narkomanů. Ale jeho odpojí od hlavní sítě drogových dealerů a Alice musí prodávat své věci a později i krást, aby získala peníze na drogy.
Později ji odvezou na psychiatrii a následně na detox. Tam za ní přijdou rodiče a vezmou ji domů. Když si opět "střelí", rodiče ji odvezou do léčebny do Bezděkova.
Tady se nacházejí mladí lidé s různými závislostmi a problémy: gamblerka, alkoholik, bulimička, nymfomanka, pyroman, klaustrofobik a kleptomanka. Všichni se snaží pomocí terapie zbavit svého problému.
Alici dojde dopis, ve kterém je napsáno, že se Metod předávkoval. Dívce se zboří svět před očima. Uvědomí si, že ona nechce a nemůže dopadnout jako Metod.
Když ji pustí na první vycházku, věří, že dokáže znovu žít normálním životem a za vším, co prožila, udělat tlustou čáru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 02.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Alice (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­