ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Alice (4)

  • podtitul: Jsem narkomanka

Kniha z volného cyklu Holky na vodítku vypráví o boji středoškolačky Alice s jedním z největších problémů současnosti - drogami.
Alice je dívka, které rodiče naplánovali kariéru lékařky, a ona se jim snaží vyhovět. Avšak na střední škole jsou větší nároky a Alice žije pod velkým tlakem, že se jí nepodaří vše zvládnout. Stres vyplývající ze strohé výchovy a nároků vede k touze po tom být sama sebou a vyzkoušet vše zakázané. S novou láskou se dostává do společnosti, kde drogy jsou běžná věc a její život se rázem dramaticky změní.
Příběh je psaný ve dvou rovinách. Jedna je tvořena přítomností odehrávající se právě v léčebně, druhou tvoří soukromý psychoterapeutický deník hlavní hrdinky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (2. vydání). Ilustroval Jozef Gertli Danglár. Počet stran: 125. ISBN: 978-80-00-01950-5.

OBSAH:

Kniha vypráví o dívce jménem Alice, které rodiče naplánovali kariéru lékařky. Rodiče Alice řeší vše pomocí nejrůznějších léků. Základní škola nedělala Alici problémy, ale po příchodu na gymnázium šly známky dolů. Kamarádky jí nabídly nějaké prášky, po kterých se její výkony opět dostaly mezi nejlepší ze třídy. Když její matka o prázdninách odjela s bratrem do lázní, rozhodla se vyzkoušet všechno, co jí bylo zakazováno - nepij, nekuř, nejez uzeniny, nehrb se pořád atd. Na diskotéce vykouřila svoji první marihuanu. Otec o ničem neví, protože je většinou mimo domov. Na další diskotéce se seznámí s narkomanem a dealerem Metodem, do něhož se zamiluje. Začne brát po vzoru Metoda pervitin a později heroin. Vše se prozradí, když matka Alice najde na dně její skříně injekční stříkačky. Alice dostane vynadáno, a ta slíbí, že s drogami přestane. Slib ale nedodrží, a tak ji rozčílená matka vyhodí z domu. Jde k Metodovi, do centra narkomanů. Jeho však odpojí od hlavní sítě dealerů drog, Alice proto musí rozprodávat své věci a později i krást, aby měla peníze na drogy. Později ji odvezou na psychiatrii a následně na detox. Rodiče za ní přijedou a odvezou ji domů. Když si opět "střelí", rodiče ji odvezou do léčebny do Bezděkova. Zde se nacházejí mladí lidé s různými závislostmi a problémy: gamblerka, alkoholik, bulimička, nymfomanka, pyroman, klaustrofobik a kleptomanka. Všichni se pomocí terapie snaží zbavit svého problému. Alice si zde píše deník a uvědomuje si své chyby, kterých se dopustila a má snahu je napravit. I když drogy nebere, má strach, že po propuštění z léčebny opět drogám podlehne. S tím se v léčebně počítá, proto simulují různé situace, ve kterých se Alice může venku ocitnout. Alice se učí, jak se chovat, až potká své staré známé. Jednou jí přijde dopis, že se Metod předávkoval a zemřel. Alice si uvědomí, že nemůže a nechce skončit jako Metod. Když ji pustí na první procházku, věří, že dokáže znovu žít normálně a za vším, co prožila, chce udělat tlustou čáru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: janaha, 02.09.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Alice (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)