ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (4)

Žánr: zábavná literatura
Místo děje: léčebna pro závislé
Námět díla: gamblerství

DĚJ:

Kniha vypráví o šestnáctileté Ester, která je gamblerka. Její problémy začaly, když v jedenácti letech zlomila klíč od bytu a brečela na chodbě. Pláč slyšel soused Roman, na dveře napsal vzkaz, že Ester je s ním v jeho baru.
Ester chodí k Romanovi do baru často, vždy před otevřením může hrát na automatech. V šestnácti letech jí Roman nabídne brigádu - bude dělat návnadu na hracích automatech. Automat by se poupravil, aby se zvýšila pravděpodobnost výhry. Ester sice napadne, že by tato práce mohla být nelegální, ale Roman ji uklidní, že ponese všechny následky. Ester tedy chodí pracovat k Romanovi. Jednoho dne si všimne pěkného blonďáka u vedlejšího automatu, dá se s ním do řeči. Po týdnu se Romanovi díky Ester zvedly tržby. Blonďák a Ester se setkávají v baru často, když blonďák Kristián vyhraje, pozve svou novou kamarádku na zmrzlinu. Po odchodu z baru Ester zjistí, že blonďák je slepý, docela ji to zaskočí, ale do cukrárny s ním jde. Druhý den Kristián vyhraje velké peníze, Roman neunese Kristiánovu výhru, proto řekne Ester, ať ten slepec vypadne nebo ho vyhodí sám. Ester se blonďáka zastane a Romanovi odpoví, že když on, tak i ona. Roman, místo aby Ester přemlouval, tak ji vyhodí se slovy, že se stejně poslední dobou fláká a ať už se u něj nikdy neukazuje. Ester už je závislá, začne chodit po jiných barech, ale zde ji už nikdo nenechává hrát zadarmo. Aby měla na hru, musí doma krást, ale rodiče to poznali a Ester v šestnácti letech vyhodí z domu. Sice jí řeknou, že ji mají rádi, ale ať si jde, kam chce. Dívka žije pár dní u Kristiána, ale i u něho krade, proto ji také vyhodí. Ester nezbývá nic jiného než jen tak bloumat po ulicích, stále se stupňuje touha zahrát si na automatu. Seberou ji policajti a je umístěna do diagnostického ústavu a později přesunuta do léčebny pro závislé. Zde se setkává s mladými lidmi, kteří mají různé psychické problémy, ale nachází zde i nové kamarády.
Po nějaké době dostává pohled od bratra, že se na ni matka již nezlobí, že čeká další dítě a Ester má pomoci vymyslet jméno. Také dostane dopis od Kristiána, který má jít na operaci a možná bude vidět. Kristián Ester již odpustil. Ester je naštěstí již ve fázi, kdy je schopna ovládat své chutě a má šanci se své závislosti docela zbavit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Ke knize mne napadlo několik otázek. Ale první a asi i nejdůležitější otázka byla: "Kdo za to může?" Matka, která neměla nic proti tomu, že Ester vysedává v baru u automatu, Roman, který dostal tento "skvělý" nápad...
Kniha mi přišla nejen dobře čtivá, ale i zajímavá. S žádným gamblerem jsem se nikdy nesetkala. Než jsem přečetla tuto knihu, myslela jsem si, že gamblerem se stane člověk zklamaný životem, s nedostatkem peněz či touze po bohatství. Edice Holky na vodítku je psána podle skutečných příběhů. Byly napsány tři knihy, které na sebe nenavazují. Sama od sebe bych si tuto knihu asi nevybrala, doporučila mi ji mamka. Netrvalo dlouho a začetla jsem se, přečetla jsem všechny tři příběhy. Kniha neslouží jen k pobavení čtenáře, ale má ho i seznámit s závislostí, do které může spadnout každý.

CHARATERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Ester byla snadno přemluvitelná, neměla silnou vůli, postrádala nějaké zázemí, určitou dobu nemyslela na nic jiného než na výherní automat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 09.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­