ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

   
­­­­

Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (5)

Ester je dívka z početné rodiny, kde se sice všichni mají rádi, ale nikdo se o nikoho příliš nestará. Ester doma pociťuje nedostatek soukromí, a navíc se upne k myšlence mít vlastní peníze. Čím dál víc začne využívat kamarádského pohostinství rodinného přítele, majitele baru a herny, a od první nesmělé výhry se rychle propadá do závislosti na hracích automatech. Už ji nic nezastaví!

Ester je šestnáctiletá dívka z velké milující rodiny, kde se sice mají všichni rádi, ale nemají na sebe moc času.
Léčí se v léčebně, protože je závislá na hracích automatech. Na pokoji je s narkomankou Alicí a s Martinou, která má bulimii. Má zde i malou bílou myšku Barnabáše. Doktor jí řekne, aby si psala deník, ve kterém popisuje, jak a proč je na automatech závislá.

Její první setkání s "bumbrlíkem" je v baru u rodinného přítele Romana, kde jednou čekala na svoji maminku. Protože ji hraní baví a vypadá starší než je, Roman jí nabídne, že by si hraním mohla vydělat. Jeden automat upraví tak, aby dával častěji (a větší) výhry. Ester dá za hlasité projevování radosti peníze. Jednou uvidí v baru sedět dva kluky. Ten, který se jí líbí více, si jí vůbec nevšímá a když s ní mluví, jako by měl prázdné oči. Později zjistí, že je slepý. Nejdříve ji to znejistilo, ale pak se s Kristiánem skamarádila. Kristiánovy se v baru u Romana daří vyhrávat, protože slyší, kdy vyhraje. To se nelíbí Romanovi a zakáže mu tam hrát. Ester tam přestane chodit s ním. Ester s Kristiánem navštěvují různé jiné bary a Ester začíná pomalu hraní víc než jen bavit.

V léčebně se koná "pohřeb". To znamená, že Robin nezvládl vycházku a přemohla ho jeho drogová závislost. A to už měl jít za měsíc domů. Ester přemýšlí, jestli by to zvládla, anebo by šla hned do první herny, kterou by potkala...

Už nemají moc peněz a Ester začíná doma krást, aby mohla věci prodat. Když na to rodiče přijdou, vyhodí ji z domu. Přestěhuje se ke Kristiánovi. Jednou ráno si začne napouštět vanu a její pozornost upoutá fotka v hezkém rámečku. Ester hned napadne, že by se za něj mohlo dostat hodně peněz. Jde do zastavárny a nejbližšího baru. Nic nevyhraje. Přijde domů a na podlaze je potopa. Před odchodem zapomněla zastavit vodu.

V léčebně jí utekl Barnabáš. Podle křiku z vedlejšího pokoje poznali, že je u Beáty. Doktor jí myšku vezme a odveze do zverimexu. Ester je bez něho nešťastná, ale ne dlouho. Zbyněček měl vycházku, a tak ho koupil zpět. Ester přemluvila doktora, aby si ho mohla ponechat.

Ester nepřestala krást. Brala z Kristiánova bytu vše, za co by mohla dostat peníze. Kristián si začíná všímat, že Ester chodí hrát nějak často. Po několika dnech jí koupí malou bílou myšku - Barnabáše. Vyřezal pro něj bludiště, aby Ester pochopila, že také bloudí. Ester si stále nemyslí, že je závislá. Kristiánova trpělivost přeteče, když zjistí, že mu chybí fotka jeho matky. Byla v rámečku, který vyrobil jeho otec a Ester ho prodala. Vyhodí ji z domu.

Ester se stále snaží získat nějaké peníze na hraní, a tak si půjčí od Larvy. Slíbila mu, že peníze zítra vrátí, ale nic nevyhrála. Larva ji přinutí krást z aut rádia. Společně jim to jde, ale Ester to zkusila sama a chytli ji. Odvezli ji do pasťáku a po několika týdnech do léčebny.

Ester dostala dva dopisy. Jeden byl od jejího bratra Evžena se zprávou, že bude mít pátého sourozence. Druhý je od Kristiána. Píše v něm, že půjde na operaci a možná uvidí. Ester je z obou zpráv šťastná.

Dnes je její velký den. Poslali ji do města na poštu s penězi. Je to jenom malá částka, ale na pár her to stačí. Ester by chtěla hrát, ale ví, že nesmí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 31.05.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Ester (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­