ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat (3)

- napsáno na přelomu roku 1943 a 1944

Román Farma zvířat je napsán formou bajky. Je to zvířecí alegorie na komunismus. Svou podstatou předpověděl události pár let dopředu. Orwell s naprostou přesností popsal komunismus – systém, kde jsou si zprvu všichni rovni, ale postupně je většina rovných ovládána několika ještě "rovnějšími", což má za následek vývoj až k totalitarismu.

Vypráví o docela normální zvířecí farmě, zvané Panská farma. Zvířata se tam mají jako na všech ostatních farmách.
Nejprve starý kanec Mojžíš naučí své přátele píseň "Zvířata Anglie" a tím položí základy tzv. animalismu. Hlavními znaky je nepřátelství ku člověku a naopak láska ke zvířatům. Mojžíš připraví půdu pro revoluci, ve které dojde k vyhnání pána farmy Jonese a převzetí moci zvířaty.
Spravováním farmy se pověří sama prasata, protože jsou nejchytřejší ze zvířat. Nejprve vládne kanec Napoleon s jiným prasetem Kulišem, ale již od začátku usiluje o samostatnou vládu. Obě dvě prasata se pořád hádají. Farma je přejmenována na "Zvířecí farmu". Je sepsáno sedmero přikázání a každé zvíře je povinno je dodržovat v zájmu svém i společnosti.
Zvířata začnou na farmě znovu pracovat, ale tentokráte, díky pocitu svobody, mnohem výkonněji.
Při vhodné příležitosti poštve Napoleon všechna zvířata proti Kulišovi a sám, za pomoci svých sedmi zlých psů, se určí "Velkým vůdcem". Má vše perfektně promyšleno. Příliš nemluví, ale za svým názorem si stojí a dokáže ho mistrně obhájit a logicky zdůvodnit. Hloupým zvířatům nezbývá tedy nic jiného, než se vším souhlasit.
Zprvu farma opravdu dobře prosperuje. Díky tomu si zvířata ani nepovšimnou, že podmínky pro život se nezměnili a příděl jídla se ani o píď nezvýšil. Postupně dochází k upravování sedmera ve prospěch prasat. Při jakékoliv snaze proti něčemu protestovat, je jim vše odůvodněno pomocí inteligentních argumentů, kterým údajně oni nemohou rozumět, jelikož jsou hloupá a nevzdělaná. Všechno, co se jim zdá špatné, je pro jejich život vlastně nejlepší.
Za rok poté se snižuje produkce atd. Od této doby je tedy třeba najít viníka za všechna utrpení. Tímto viníkem se stává vyhnaný vepř, na kterého je od teď svalována veškerá vina. Jsou odhaleni jeho pomocníci na farmě a popraveni. Tyto sabotéři jsou od této chvíle nalézáni takřka na každém rohu. Některým zvířatům se zdá, že zabití zvířete bylo v sedmi přikázáních, které se nesměli porušit. Proto se jdou podívat na zeď stodoly, kde jsou všechny vypsána. Tam ovšem stojí, že žádné zvíře nezabije jiné bez důvodu. Toto přepisování přikázání se ale opakuje stále častěji. Zvířata si myslí, že jim selhala paměť a už si to správně nepamatují.
Kdykoliv některé ze zvířat začne být nespokojené, je dotázáno, zda by bylo radši, kdyby se vrátil pan Jones, ale to žádné zvíře nechce, protože si myslí, že za jeho panovaní se měly hůř a hlavně byly otroky, kdežto teď, si vládnou sami.
Prasata se nakonec přestěhují do domu, nosí šaty lidí, pijí alkohol, obchodují s lidmi a dokonce začnou chodit po dvou.
Vše vrcholí návštěvou sousedních statkářů na farmě, kteří konstatují: "My máme své podřazené třídy, vy máte své podřazené druhy," a "nikdy nebylo vykořisťování tak efektivní jako zde, máme se co učit." Na konci hrají prasata s lidmi poker (všichni podvádějí) a najednou není poznat, kdo je člověk a kdo prase, protože prasata se pozvolna začínají měnit na lidi.

V celém díle jasně poznáváme narážky konkrétně na Stalinův absolutismus a na komunismus celkově. Jsou zde hlavní znaky vývoje diktátorských režimů. Je to revoluce, poté následující opojení z ní, pozdější boje o moc (obviňování a pozdější odstraňování bývalých spojenců) a nakonec úpadek a vrácení se ke starým formám útlaku, mnohdy ještě daleko horším.
Stejně tak jako v tomto díle, byla ve skutečnosti v komunistickém Rusku (ale i v ostatních komunistických zemích) potlačována znalost historie.
Původní předsevzetí jsou též měněny. Například na sedm přikázání. Zvířata si je skutečně pamatovala správně, ale nebyla si natolik jista, aby poznala podvod. A je otázkou, zda by něco udělala, kdyby to zjistila. Je těžké spoléhat se na vlastní paměť, když všichni okolo tvrdí něco jiného.
Pravděpodobně u všech obviněných zvířat není přiznání k sabotáži pravdivé a jsou k němu donuceni proto, aby byla posílena nenávist k nepříteli vůdce a aby bylo zřejmé, že za všechno může on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stefi, 04.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)