ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (11)

  • alegorie (rysy bajky a pohádky)

Bajka o zvířecí vzpouře jasnozřivě předvádí genezi totalitního systému na příběhu zvířat, která se rozhodla změnit nedokonalý, ale přirozený řád na statku.
Kniha již ve 40. letech minulého století varovala před podstatou komunistického režimu, neboť odhaluje mechanismus společnosti postavené na lži a násilí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aurora v Praze roku 2004. Z anglického originálu Animal Farm přeložil Gabriel Gössel. Počet stran: 148. ISBN: 80-7299-075-6.

OBSAH:

Na malé farmě (Panská farma), která patřila panu Jonesovi, se jednoho dne zvířata sešla ve stodole. Rozhodla, že člověka nepotřebují a že by se bez něj měla o mnoho lépe. Starý Major (bílý kanec) jim pověděl, že někdy přijde revoluce. Když zemřel, začala.
Zvířata na farmě se vzbouřila a vyhnala majitele farmy. Panská farma byla přejmenována na "Farmu zvířat". Bylo sepsáno "Sedm přikázání", jimiž se měla všechna zvířata řídit a neporušovat je.
Prasata se ujmou vlády. Vše jde ze začátku dobře. Jenže pak se začínají prasata chovat nadřazeně nad ostatními a počnou se stále více podobat lidem. Porušují "Sedm přikázaní", která na začátku napsala - pijí alkohol, chodí po dvou, spí v posteli, ... Až na ně se mají všechna zvířata hůř, než když měla na farmě pana Jonese...

CHARAKTERISTICKÉ RYSY DÍLA:

George Orwell chce tímto dílem ukázat, že ti, co mají větší moc, mají také privilegia, že pro ně neplatí vždy to, co pro ostatní. (Bylo to prase kráčející na zadních nohách. Ano, byl to Pištík. Trochu kymácivě, jak nebyl zvyklý pohybovat se v této poloze, ale v perfektní rovnováze přecházel přes dvůr. A o malou chvíli později vyšla ze zadních dveří domu dlouhá řada vepřů na zadních nohách. [str. 139]) Kniha se dobře čte, je napsána spisovnou češtinou. Je poměrně krátká, má pouze 148 stran. Příběh je rozdělen do deseti delších kapitol. Zvířata v knize umějí mluvit. ("Byl ale zraněn," řekl Boxer. "Všichni jsme přece viděli, jak byl zalit krví." [str. 86])

CHARAKTERISTIKA JEDNÉ Z POSTAV:

Pan Jones je alkoholik. (Pan Jones, majitel Panské farmy, zamkl na noc kurníky, ale byl příliš opilý, takže na zástrčky zapomněl. Potácel se přes dvůr a kužel světla z jeho lucerny poskakoval ze strany na stranu. U zadních dveří domu shodil holínky, natočil si poslední sklenici piva ze sudu v kuchyňce a dopotácel se do ložnice, odkud se již ozývalo spokojené chrápání paní Jonesové. [str. 7])

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha se mi moc líbila. Hlavně její konec, protože příběh je nedokončený - co se stalo, můžeme si sami domyslet. (Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo a všechny byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti. [str. 148])

SEDM ZVÍŘECÍCH PŘIKÁZÁNÍ:

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
  2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
  3. Žádné zvíře nebude chodit oblečené
  4. Žádné zvíře nebude spát v posteli
  5. Žádné zvíře nebude pít alkohol
  6. Žádné zvíře nezabije jiné zvíře
  7. Všechna zvířata jsou si rovna

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Baru F., 09.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­