ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (18)

Život je krásný! Všechna zvířata jsou si rovna a žijí podle teorie dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré. Jak dlouho může vydržet jejich ráj na zemi?

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Alegorický román, jinotaj. Zachycuje nebezpečí totalitních režimů, ale prostřednictvím zvířat, jimž přisoudil pro ně charakteristické vlastnosti (například ovce - stádovost atd.) podobně jako v bajce.

HLAVNÍ POSTAVY A ZÁKLADNÍ SYMBOLY KNIHY:

Major - staré prase; myšlenky revoluce; symbol Lenina
Napoleon a Kuliš - vůdčí myšlenky v revoluci; Napoleon symbolizuje Stalina a Kubiš Trockého, který musel utéci, stejně je tomu i zde
Pištík - obrovský Napoleonův stoupenec; roznáší propagandu
Psi - tajná služba; k obrazu svému je vychovával Napoleon
Koně - těžce pracující lid
Ovce - hloupý dav, stádovost; pořád opakují to, co je Pištík naučí
Osel - intelektuál, který ale své myšlenky žádným způsobem neprezentuje
Mlýn - cíl, k němuž se nemůže nikdy dospět (stavba se komplikuje, je zbourán)

DĚJ:

Tato zvířecí alegorie se odehrává na jednom úplně normálním statku zvaném Panská farma. Pod vedením dvou prasat je rozpoutána revoluce a pán domu je spolu s čeledíny vyhnán. Zvířata si napíší na zeď svá přikázání, podle nichž se mají řídit. Učí se číst a psát a ti nejchytřejší (prasata) čtou knihy po sedlákovi. Daří se jim dobře, mají všeho dostatek a cítí se svobodně. Po určité době se rozhodnou pro stavbu větrného mlýnu. Ten jim má usnadnit práci a zlepšit životní podmínky. S touto stavbou přicházejí ovšem i potíže! Spor dvou pašíků (Napoleona a Kuliše) končí odchodem Kubiše a posílením moci Napoleona.

Po roce usilovné dřiny je mlýn zbourán při bouřce a za viníka je označen Kubiš, jenž prý žije v sousední farmě a sabotuje plány "Farmy zvířat". Moc prasat se stále zvětšuje. Dostávají nová privilegia, která jsou mnohdy v rozporu s napsanými přikázáními, která jsou beztak postupem času přetvořena a vyjadřují nadřazenost prasat. Lidé už nejsou nepřátelé jako kdysi, protože dokážou pro Napoleona obstarat whisky, ječmen a mnoho dalšího. Napoleon je stále hlídán svou ochrankou vycvičených psů, příděly potravin se ztenčují (symbol krize bolševického hospodaření).

Kniha končí satirou paktu o neútočení, válkou a následným přerodem revolučních prasat (vůdci proletariátu) v jejich původně největší nepřátele - lidi. A tím je nastolen nový totalitní režim...

CITÁT Z KNIHY:

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 09.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­