ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Nadechnout se

Román z roku 1938, i když je napsaný v Maroku, vypovídá o životě George Bowlinga, pojišťovacího agenda středních let v předválečném Londýně. Jde o velmi průměrného člověka s průměrnými starostmi a nadprůměrnou váhou - přezdívka Tlusťoch - ale jeho náhled na život je velmi zvláštní. Začíná tím, že si jde pro nové zuby a příhoda na ulici ho v myšlenkách dovede do dětství v malém městečku Bingfield do rodiny malého kramáře, který skoro neuměl číst a nechtěl se učit nic nového. Postaru žil i prodával, takže byl nakonec převálcován dravější konkurencí. Matka se starala jen o rodinu, domácnost a nikdy ani nevstoupila do krámu manžela a nic nepřečetla. Vypravěč vzpomíná na školu, chytání ryb, na první lásky i na Elsie, svou první milenku. Než si ji stačil vzít, přišla první světová válka, narukoval na vojnu a tam hlídal asi rok proviant na tajném místě (asi 10 konzerv). Nic mu nevadilo, že ho tam armáda zapomněla, četl si v knihách a pobíral žold. Během války zemřel otec a po něm matka, on sám se do městečka už nevrátil, a šel do Londýna, kde se uchytil jako pojišťovací agent. Ve třiceti letech se oženil s Hildou, dcerou angloindického důstojníka a má s ní dvě děti. Jejich svět je naprosto odlišný, Hildu charakterizuje jako ženu, která den po svatbě zestárla a ztratila o vše zájem.
Bowling vzpomíná na dětství, když ho napadne, že tajně odjede do Bingfieldu, kde 25 let nebyl a bude chytat ryby v rybníku svého dětství. Vrátí se tam, ale město je jiné, průmyslové město, kde není místo pro jeho vzpomínky, nikoho tam, kromě Elsie, kterou nechce znát, nepotká, nikdo ho nepoznal, není tam nic, co by mu připomnělo mládí. Ani ten rybník tam není, vypustili ho a zavezli městským odpadem. Třetí den slyší v rádiu, že Hilda Browlingová vážně onemocněla, jede domů, ale šlo o jinou ženu. Nejede vlastně domů kvůli nemocné ženě, ale že na ulici spadla bomba. Nešlo o nálet, ale pilot cvičného letadla omylem stiskl špatnou páčku. Hilda napsala do hotelu, kde jí řekl, že bude bydlet a tam ji odpověděli, že již léta nestojí a Hilda mu doma vyčítá, že byl za ženskou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 28.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Nadechnout seMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­