ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

1984 (3)

1984 je kniha-poselství, které nebylo vyslyšeno. Je to kniha temná o hrůze života v totalitní společnosti. Byla napsána v době, kdy mnoho zemí, včetně té naší, s vábivou vidinou nadějných zítřků radostně a dlužno dodat i se souhlasem většiny obyvatelstva směřovalo k totalitní budoucnosti.

Autor s vizionářskou přesností popisuje v této fikci prakticky přesně to, co jsme v uplynulých čtyřiceti letech prožili. Jak blízký je nám všeobjímající dohled "Velkého bratra", ideologie angsocu, celá mocenská struktura vlastní totalitnímu státu s vnější a vnitřní stranou - tedy několika, kteří rozhodují a s ostatními, kteří jen opakují obvykle pod dohledem ideopolicie - vykonavatele a nositele moci, slídivá obrazovka nahlížející do nejvlastnějšího soukromí, skryté mikrofony, neustálá produkce bezobsažných hesel, masová shromáždění, dny hněvu, permanentní boj s vnějším i vnitřním nepřítelem apod. S vnějšími atributy přichází totální ovládnutí a manipulace celou společností. Především dochází k likvidaci a manipulaci s historií, dochází k vymazání a přepsání historické paměti, což je vynikající precedens proti jakémukoli pokusu o vzpouru. Ve společnosti zbavené minulosti vládne všeobecná spokojenost. K odstřihnutí celé historie je vynalezen skvělý vynález - newspeak - novořeč. Postupnou přeměnou, tvorbou nových slov. Pomocí zkratek je oldspeak nahrazen novořečí, takže na konci již nikdo nebude starým textům rozumět a nebude mít s čím srovnávat. Na veškerou činnost dohlíží ideopolicie, vykonavatel a nositel moci se svým fízlováním a se svými konfidenty, kteří se nakonec stanou hlavnímu hrdinovi osudným. Všude vládne strach, ponižování a degradace lidské důstojnosti. Jak už to bývá, všude, kde se prosadil ideologický stát, vládne útlak, teror, korupce myšlení, demoralizace a bída.
Román je situován do krátké doby asi tří měsíců, kdy Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, který pracuje na záměně historie, objeví zjevnou lež vzhledem k hlásané ideologii. V jeho hlavě je zaseta pochybnost. Sám začne pátrat. Jak už tomu ve společnostech řízených státní propagandou, v atmosféře lži a utajování bývá, existují zakázané knihy. Kniha odpůrce vládnoucího "Velkého bratra" Winstonovi vysvětlí, v jaké společnosti žije, jak to všechno bylo, ale právě, když už je na pokraji zjištění motivace toho všeho, vtrhne do jeho bytu ideopolicie a zatýká ho. Ve sklepeních Ministerstva lásky je podroben totálnímu vypláchnutí mozku, kniha končí několika děsivými větami, kdy zcela psychicky zdeptaný Winston Smith najednou nahlíží na nesmyslnost své vzpoury a těsně před tím, než je usmrcen pro svůj ideozločin, vyjadřuje svou lásku "Velkému bratrovi".

Podobnost s naší historií působí až děsivě, není to ani zábavné, ani příjemné. Přesnost knihy vyvolává těžko sdělitelné pocity. Kniha místy působí jako manuál poznej sebe sama. Je to příběh o hledání minulosti a pravdy se strhující silou. Bezesporu jde o jednu z nejpozoruhodnějších knih 20. století. Poslání knihy je navíc věčné, stále jsou mezi námi plánovači štěstí, kteří to štěstí po dosažení moci naroubují všem ostatním i přes jejich mrtvoly.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 06.05.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - 1984 (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­