ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (15)

Společenství domácích zvířat se vzepře proti lidem, odmítne jim sloužit a vytvoří si vlastní zřízení. V komuně jsou si nejprve všechna zvířata rovna, ovšem jak to bývá, brzy začnou být některá rovnější...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Práce v Praze roku 1991 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Animal Farm přeložil Gabriel Gössel, doslov napsal Bohuslav Blažek. Počet stran: 74. ISBN: 80-208-0159-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

Napoleon - vládnoucí, vyčůraný vepř
Boxer - silný, odhodlaný hřebec
Benjamin - málomluvný, ale moudrý osel

OBSAH:

Zvířata žijí na Panské farmě, kterou vlastní pan Jones. Žijí tak, aby přežila a jejich trpělivost s člověčí nadvládou přeteče, když to pan Jones přežene s alkoholem a nedá zvířatům najíst. Ta se proto vzbouří a vyženou pana Jonese i jeho čeledíny z farmy, kterou si přejmenují na Farmu zvířat. Na farmě pak vládnou prasata - nejchytřejší ze zvířat - Kuliš a Napoleon. Na vrata stodoly napíší sedm přikázání, která budou muset všechna zvířata respektovat:

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
  2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
  3. Žádné zvíře nebude chodit oblečené
  4. Žádné zvíře nebude spát v posteli
  5. Žádné zvíře nebude pít alkohol
  6. Žádné zvíře nezabije jiné zvíře
  7. Všechna zvířata jsou si rovna

Zvířata všechna tato pravidla uznávala. Dělala víc než za nadvlády člověka, ale jídlo jim bylo postupně odebíráno. Prasata ale zvířatům nalhávala, že vše bude lepší, když ještě zaberou, sama přesto nic nedělala. Povyšovala se nad ostatní a měla víc práv a méně povinností.

Mezi Napoleonem a Kulišem byly stále spory. Kulišův nápad byl, aby postavili kamenný mlýn, Napoleon byl však proti a na Kuliše poslal smečku psů, kteří ho vyhnali. Kamenný mlýn se ale přeci jen stavěl. Jednou v noci však spadl. Napoleon řekl zvířatům, že za to může Kuliš, že sem chodí a škodí. Pak dal Napoleon rozkaz zabít Kulišovy spojence - všichni, kteří udělali něco špatného, to mohli svést na Kuliše, ale stejně byli zavražděni psy.
Napoleon si přikázání měnil, jak se mu zlíbilo - naučil se s ostatními prasaty chodit po dvou, nosili oblečení, spali v posteli... Nakonec na vratech zůstalo jen přikázání: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Na Farmu zvířat přijeli sousední farmáři na exkurzi. Napoleon přejmenoval farmu opět na Panskou. Nakonec lidé i prasata hráli karty a později nešlo rozpoznat, který tvor je člověk a který prase.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 20.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­