ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (24)

Orwell v bajce Farma zvířat obdařil jednotlivé druhy zvířat charaktery, jež jsou typické pro člověka a nechal je stanovit si pravidla pro život tak, aby již nikdy nenastal stav vykořisťování a tyranie, jenž zvířata zažila pod nadvládou člověka. 7 pravidel, jež si zvířata sama navrhla a mezi které patří zákaz napodobovat jakékoliv lidské zvyky, zákaz zabít jiné zvíře či rovnost všech zvířat, se stala základem nového společenského řádu...

DĚJ:

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval," řekl před více než půlstoletím anglický spisovatel George Orwell. Na tomto základě také budují svůj plán zvířata na Panské farmě kdesi v Anglii svou vzpouru.

Majitel farmy, pan Jones, je notorický alkoholik. O zvířata se moc nestará, všechen svůj volný čas tráví v hospodě nebo herně.
Když zemře výstavní kanec Major (představující Karla Marxe nebo Lenina), zvířata na jeho popud vyženou pana Jonese z farmy...

Začíná převrat. Vlády se ujímají prasata, která by měla být nejchytřejší. Všechna se naučí psát a číst z knížek, jež najdou v domě a už chystají plán, jak farmu vylepšit. Jejich inteligence oproti ostatním je vyjádřena právě schopností číst a psát, kromě kozy Majky zbylá zvířata umí pouze pár písmenek abecedy (klisna Molina, kůň Boxer) nebo neumí vůbec nic.

Již v tuto dobu se tu začíná vyvíjet "politický systém", tvářící se nejdříve jako něco mezi demokracií a socialismem. Každou neděli se scházejí na dvoře a mají veřejná jednání, kde debatují o tom, co se bude dít dále, farmu přejmenují na Farmu zvířat a v čele dvou "politických stran" proti sobě stojí dvě prasata - Napoleon a Kuliš. Dokonce si vytvoří i "ústavu", kterou nazvou "7 přikázání" a všechna jsou napsána na zeď stodoly. Jejich znění se mají původně naučit nazpaměť, ale zvířata jsou tak hloupá, že si je nezapamatují a hlavní myšlenka je tedy zkrácena na slogan: DVĚ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ, což už si bez problému všichni pamatují, navíc vystihuje celé lidství, které tak moc odsuzují.
Pozdější přeměně na totalismus však už nasvědčuje fakt, že zvířata se mezi sebou oslovují "soudruhu".

První rok se farmě velmi daří, všichni pracují, jak mají a konečně mají dostatek jídla, když zde není nikdo, kdo by je vykořisťoval. Svou ideologii animalismu (jak socialismus nazývali) šíří i do okolí, ale většinou se setkávají s nepochopením.

Zásadní zvrat přichází ve chvíli, kdy Kuliš přijde s nápadem větrného mlýna, který by se měl postavit nad farmou, aby ulehčoval zvířatům práci. Proti jeho návrhu se logicky staví vypočítavý Napoleon, jenž tvrdí, že mlýn je příliš pracný a zvířata by byla příliš přepracovaná. Farma se tak dělí názorově na dva tábory. To Napoleon řeší jako typický totalitní vládce. Zbavuje se násilně konkurence. Kuliš je z farmy vyhnán a nastává teror. Kolem Napoleona se začíná tvořit vládnoucí třída prasat a každý, kdo je přistižen při sebemenším odporu proti Vůdci (jak se Napoleon nechává nazývat), je prohlášen za zrádce svobodného systému a platí za to krutě svým životem. Vůdce se pomalu, ale jistě separuje od ostatních zvířat, ruší nedělní shromáždění, všechny se své rozkazy nechává posílat po Pištíkovi, jenž nechápavým poddaným vysvětluje, jak všechny kruté činy dělá Vůdce pro ně a pro revoluci. Dokonce prohlásí, že postavit mlýn je dobrý nápad a že se má okamžitě začít stavět. Celá stavba by měla být hotova do dvou let.

Avšak jednoho dne, když už je mlýn skoro hotov, přichází bouře a celá stavba se bortí. Zvířata jsou zničena a Napoleon se chytá příležitosti a všechno svádí na Kuliše. I tak se nikdo nevzdává a začínají stavět od začátku, ale tentokrát dvakrát silnější zdi a celý mlýn je hotov přesně, jak bylo v plánu! Sice bez nainstalovaného strojního zařízení, bez něhož nemůže fungovat, ale je hotov! Napoleon se pyšně nosí a všechna zvířata jsou hrdá na svou stavbu, aniž by si uvědomovala, že mají čím dál méně jídla a čím dál více strádají. Jakékoliv pochybnosti jsou ihned umlčeny Pištíkovými ohromnými čísly, jež mají ukazovat, o kolik procent se zvýšila výroba, a vzkazy od Napoleona, že farmě se daří o hodně lépe než za Jonese. Nikdo tomu nerozumí, ale všichni mu věří, protože Vůdce má vždy pravdu! Takto postupně vykořisťuje všechna zvířata, upravuje si původních "7 přikázání", aby seděla s jeho chováním, a začíná se stále více podobat lidem. Stejným způsobem manipuluje i s okolním světem a ostatní farmáři se domnívají, že se Farmě zvířat neobvykle daří a všechna zvířata se tam mají skvěle.

Vše vyvrcholí, když si Napoleon pozve na exkurzi své sousedy, kteří ho obdivují, jak donutil zvířata pracovat tak dlouho za tak malou mzdu. Farma zvířat je zpět přejmenována na Panskou farmu a původní DVĚ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ je přepsáno na VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ! Na konci si všichni připíjejí v lidském obydlí, prasata hrají karty, chodí po dvou a kouří doutníky.

"Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

HLAVNÍ POSTAVY:

Hlavní postavou celé bajky je Napoleon, vůdčí a sobecký typ, jenž dokáže se všemi manipulovat. Autor ho připodobňuje totalitnímu vůdci Stalinovi. Jméno pravděpodobně získal po Napoleonovi Bonaparte, který byl také známý vojevůdce, jeho poddaní ho milovali, i přestože za něj prolévali krev. Fakt, že Napoleona představuje prase, mi přijde už jen jako úsměvný detail.

Bez Pištíka by se Napoleon nikam nedostal, neboť právě on zde představuje tolik kritizovanou propagandu, jež všechno překrucuje a upravuje si pravdu podle potřeby. Stejně tak věrní psi, kteří hrají roli tajné policie.

Napoleonovým protivníkem byl Kuliš (pravděpodobně představující Lva Davidoviče Trockého, který byl vyhnán Stalinem a později zabit jeho agenty). Bylo to také prase, ale na rozdíl od Vůdce všechno myslel dobře a doopravdy v zájmu zvířat. Jeho cílem nebylo ukořistit toho co nejvíce pro sebe, ale dotáhnout farmu co nejvýše.

Boxer a Lupina, dva tažní koně, nebyli příliš chytří. Boxer byl velmi pracovitý a cílevědomý, dřel až do posledního dechu a celým svým srdcem uznával Vůdce. Naopak Lupina měla poměrně dobrou paměť (Napoleon často využíval toho, že zvířata si nepamatovala, co bylo za Jonese), a tak občas pochybovala o Napoleonových výrocích, ale bojíc se o svůj život, raději nic moc nahlas neříkala.

Nejstarším obyvatelem farmy byl Benjamin. Starý nerudný osel, jenž se ovšem moc nevyjadřoval, a když už, tak pouze pronášel cynické poznámky. Je považován za tichého intelektuála.

Naopak velkou parádnicí farmy byla Molina. Klisna se neustále pyšnila různými stužkami a spanilou chůzí.

Zbylá zvířata už byla značně hloupá. Ovce občas náhodně bez přemýšlení rozhlašovaly naučené heslo DVĚ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ, jenom tak, aby podpořily Napoleona. Nemají žádný názor, na nic se neptají.
Slepice se soustředily jen na svá vajíčka a nic jiného je nezajímalo, ale jsou jak prvními odpůrci jeho krutovlády, tak i jejími prvními obětmi.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Farma zvířat je pravděpodobně nejznámější satirická alegorie totalismu. Ukazuje nám, že dobrá idea nemusí znamenat vše, pokud se k moci dostanou prospěcháři bez morálních zásad, kteří chtějí jen uzurpovat moc a nashromáždit si majetky. Umožňuje nám velmi realistický pohled na zvěrstva, která byla za totalismu konána, aniž by o tom okolní svět něco věděl. Nebo věděl, ale nehodlal s tím nic dělat. Všeho bylo nedostatek, ale všichni se báli cokoliv říct. Velice si tohoto přirovnání cením, protože nikdo z lidí, kteří komunismus nezažili, neví, jak to mohlo vypadat a jak to doopravdy bylo zlé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maky, 28.09.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (24)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)