ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat (16)

Slavný román britského spisovatele byl u nás nedlouho po svém vydání v roce 1945 zakázán. Nelze se tomu divit. Orwell byl kritikem Stalina i poměrů v tehdejším Sovětském svazu a samotné dílo je bajkou, ve které se společenství domácích zvířat vzepře proti lidem, odmítne jim sloužit a vytvoří si vlastní zřízení...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aurora v Praze roku 2000. Z anglického originálu The Animal Farm přeložil Gabriel Gössel, doslov napsal Ladislav Nagy. Ilustroval Martin Velíšek. Počet stran: 109. ISBN: 80-7299-021-7.

OBSAH:

Toto alegorické dílo je rozděleno do deseti kapitol.

V první kapitole nastíní jedno z prasat revoluci a poté zemře.
Ve druhé kapitole se zvířata na farmě vzbouří a vyženou odtud všechny lidi.
Třetí kapitola popisuje život zvířat na farmě bez lidí. Žijí zde v klidu, spokojeně a stanoví si pravidla. Základem je, že jsou si všichni rovni. Zajímavé ovšem je, že vedoucí zvířata, prasata, dostávají mléko a jablka, a ostatním nedají.
Ve čtvrté kapitole se dozvídáme, že majitel farmy, pan Jones, chce farmu zpět, a proto na ně zaútočí. Zvířata ale útok ustojí.
V páté kapitole vyžene prase Napoleon jiné prase, Kuliše, převezme moc na farmě a stane se přísnějším.
V šesté kapitole začne Napoleon obchodovat s lidmi a spát v lidském stavení, což bylo proti původním pravidlům. Pištík ale všechny ujistí, že tato pravidla neexistují. Když kvůli bouři spadne větrný mlýn, Napoleon to dává za vinu Kulišovi, kterého chce zabít.
I v sedmé kapitole dává Napoleon vše špatné za vinu Kulišovi a dokonce přinutí hodně zvířat říci, že byla s Kulišem na straně lidí už od začátku, a všechna zabije. Dále zakáže zpívat jejich hymnu Zvířata Anglie, protože to je revoluční píseň.
V osmé kapitole zvířata tolik pracují a tak málo dostávají jídla, že mají pocit, že za pana Jonese se měla lépe než za stávajícího vůdce Napoleona, jehož také jako vůdce musí oslovovat. Když po dvou letech tvrdé práce dostaví mlýn, zaútočí na ně lidé, kteří vyhodí mlýn do vzduchu, zabijí spoustu zvířat a ještě více jich zraní. To ovšem nemění nic na jejich výhře v této bitvě. Zanedlouho začne Napoleon pít whisky a začne holdovat alkoholu obecně, což bylo proti původním sedmero přikázáním, které Pištík barvou doplňuje a mění.
V deváté kapitole zemře kůň Boxer.
V desáté kapitole se prasata naučí chodit, a když si dají schůzku s lidmi a ostatní zvířata je pozorují, neví již, kdo je prase a kdo člověk.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 25.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­