ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (14)

Román Na Větrné hůrce zobrazuje osudy 2 generací obyvatel panství Větrná hůrka, jež se v sobě navzájem zrcadlí. Když starý pán Earnshaw přivede během jedné noci domů opuštěného sirotka, o něhož se rozhodne postarat, přistoupí k tomu jeho 2 děti rozdílným způsobem: zatímco starší Hindley začne na malého vetřelce žárlit, mladší Kateřina se s Heathcliffem skamarádí a vytvoří s ním nerozlučnou dvojici. Jenže když se jednou dostane na vedlejší panství Drozdov, kde se seznámí se sourozenci Edgarem a Isabelou Lintonovými, opustí svého hrubého a divokého přítele z dětství a nakonec se provdá za jemného neprůbojného Edgara. Jestliže byla zpočátku Kateřina nespoutaným, avšak v jádru hodným dítětem, v dospívání se mění na krutou a surovou dívku, jež trápí svého manžela i vychovatelku Nelly. Nejvíc však trpí jejím rozhodnutím sám Heathcliff, naplněný zlobou za všechna příkoří a ponižování, jichž se mu na Hůrce dostalo. Rozhodne se všem svým utlačovatelům pomstít, a s nikým nemá slitování! Je pak jen otázkou, zdali je větší morální zrůdou Heathcliff, nebo Kateřina...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Lidové nakladatelství v Praze roku 1973 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Květa Marysková. Ilustroval Karel Hruška. Počet stran: 377.

STRUČNĚ O AUTORCE:

  • anglická spisovatelka; představitelka realismu; pocházela ze 6 dětí
  • život strávila většinou ve vesničce Haworth v Anglii
  • spolu se sourozenci si vymýšlejí fiktivní země, které se objevují v jejich příbězích
  • studovaly v penzionátu - tvrdý režim, několik sourozenců zemřelo
  • spolu s Charlottou založily vlastní školu - nikdo tam ale nechodil
  • objevily básnický talent - vydávají sbírku básni pod pseudonymy
  • píše pod mužským pseudonymem Ellis Bell
  • Na Větrné hůrce - její jediné dílo; zprvu třídílný román, pak pouze jednodílný již vydaný pod svým vlastním jménem

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Milostný realistický román rozvíjející téma nenávisti a pomsty.

MÍSTO A ČAS:

Dvě panství: Drozdov a Větrná hůrka; vyprávěno mezi lety 1801-1802

HLAVNÍ POSTAVY:

Heathcliff - cikán; zprvu neotesaný, nevzdělaný, ale zarputilý, zlostný a pomstychtivý, hrubý až násilnický, vevnitř zraněný a milující
Hindley Earnshaw - původní majitel Větrné hůrky; nikdy neměl rád Heathcliffa; zbude z něj jen troska
Kateřina Earnshawová (Lintonová) - krásná tmavovláska s krásnýma tmavýma očima; tvrdohlavá, výbušná, divoká
Edgar Linton - hezký blonďák, vzdělaný, tolerantní, milující; od malička žil v přepychu; trochu zbabělý a umírněný
Isabela Lintonová (Heathcliffová) - krásná, světlovlasá; sestra Edgara; naivní, důvěřivá, dětinská, hodná
Heraton Earnshaw- syn Hindleyho; neotesaný, hrubý, sprostý, má však dobré srdce; zkazilo ho prostředí, ve kterým musel vyrůstat; po příchodu Katky se změní → vzdělaný a vychovaný
Katka Lintonová - dcera Kateřiny a Edgara; krásná, milá, dobrosrdečná; miluje svého otce
Linton Heathcliff - syn Isabely a Heathcliffa; rozmazlený, mrzutý, hezkého vzhledu, ale zlé sebelítostivé povahy, věčně churavý
Ellen Deanová (Nelly) - stará chůva a hospodyňka; dobrosrdečná, svému pánovi vždy oddaná, hodná
pan Lockwood - jeden rok nájemce Drozdova; jeho povaha není nijak blíže rozkreslena

DĚJOVÁ LINIE:

Na začátku knihy přijíždí na Větrnou hůrku pan Lockwood, nový nájemce Drozdova, aby si odpočinul od ruchu velkoměsta. Setkává se zde s Heathcliffem, krásnou Katkou, Heratonem a dalšími obyvateli. Sleduje jejich napjaté vztahy, nevoli jeden k druhému a neuctivost k hostu. Navštíví je proto znovu, ale cestou zpět ochuraví a je připoután několik měsíců na lůžko. Nelly, jeho hospodyňka, mu na ukrácení chvíle vypráví celý životní příběh pan Heathcliffa a Větrné hůrky.

V panství žil pan Earnshaw (otec Katky a Hindleyho), který jednoho dne přivezl s sebou z cest mladé cikáně, jež dostalo jméno Heathcliff. Hindley ho neměl rád, protože se mu jeho otec přílišně věnoval a snažil se z něho vychovat mladého, vzdělaného chlapce. Proto - když starý Earshaw zemřel a Hindley se stal na Větrné hůrce pánem - začal Heathcliffa terorizovat a spolu s ním i Katku, která měla Heathcliffa ráda a byl jí nejlepším přítelem.

Jednoho dne utekly děti (Kateřina s Heathcliffem) do Drozdova a tam se potkaly s Lintonovými - Edgarem a Isabelou. Edgar se začal ucházet o Kateřinu a Heathcliffa vždy odstrkoval stranou (oproti němu byl Heathcliff nevzdělaný a neotesaný klacek). Heathcliff také miloval Kateřinu, ale nikdy nemohl přemoci propast vzdělání, která ho od Edgara oddělovala. Proto jej nenáviděl a osnoval mu pomstu.
Edgar jednoho dne požádal Kateřinu o ruku. Ta svolila i přesto, že milovala Heathcliffa. Heathcliff proto utekl pryč z Větrné hůrky.

Mezitím si Hindley našel manželku, která zemřela při porodu synka Heratona. Hindley se z toho sesypal, stala se z něj troska a začal pít. O Heratona se na chvilku starala Nelly, ale ta pak musela s paní Kateřinou do Drozdova. Synek byl proto ponechán svému osudu.

Kateřina žila na chvíli šťastně s Edgarem v Drozdově. Po nějaké době se však na Větrnou hůrku vrátil Heathcliff. Byl úplně změněný, bohatý, vzdělaný a hned se chtěl setkat s Kateřinou. Ta byla jeho příchodem nadšena a i přes Edgarovu nevoli se začali scházet. Heathcliff zjistil, že se líbí sestře Edgara - Isabele. Využije toho a z pomstychtivosti si ji vzal za ženu. Nebyl z něj však ohleduplný ženich. Svou manželku psychicky i fyzicky týral. Navíc v srdci pořád nosil jenom Kateřinu a dále se s ní vídal. Ta však po několika vyhrocených situacích těžce onemocněla a po porodu své holčičky Katky umřela.

Heathcliff i Edgar z toho byli zdrceni, ale Linton za chvíli přilnul ke své dcerušce. Zato Heathcliff byl na tom velmi špatně a chtěl se všem za smrt Kateřiny pomstít. Při jedné vhodné chvíli od něj však prchla Isabela a v tichosti porodila syna Lintona.
Katka mezitím rostla do krásy. Byla zvídavá, a proto se jednou tajně vydala ke skalám. Cesta ale vedla kolem Větrné hůrky a zde se Katka setkala se svým bratrance Heratonem. Ten si ji hned oblíbil, ale Katka ho považovala za nevzdělance, s nímž není hodno se bavit.

Jednoho dne přišel do Drozdova dopis od Isabely, která umírala a svého synka svěřila do péče Edgara. Hned po příjezdu malého Lintona na Drozdov se však o něm doslechne jeho pravý otec Heathcliff a z pomstychtivosti si ho vezme k sobě.

O několik let později se Linton a Katka náhodou potkají. Jsou rozradostněni náhlým setkáním. Toho využívá Heathcliff ve snaze dát ty dva dohromady, aby jednou jeho synek zdědil oba panství. Přemlouvá Katku, aby navštěvovala svého nemocného bratrance a ta i přes výslovný zákaz Edgara i Nelly svolí. Oba se do sebe zamilují. Lintonovi je však pořád stále hůř a hůř a hrozí, že umře. I na druhé straně otec Katky (Edgar) je těžce nemocen. Linton je pod stálým tlakem svého otce, že si Katku musí vzít. O to se i přes svou nemoc snaží, ale Katka ho prokoukne a už se s ním nechce vídat. Linton ji však přemluví, aby mu jen pomohla dostat se na Větrnou hůrku, kde ji však Heathcliff zavře a násilím přinutí, aby si Lintona vzala. Edgar mezitím umírá, ale Katce se nakonec podaří vrátit se včas, aby svého otce naposledy viděla. Smrtí svého milovaného tatínka je zdrcena.

Zanedlouho umírá i Linton. Katka je pak nucena žít s Heathcliffem, Josefem a Heratonem na Větrné hůrce. Drozdov je prázdný, proto se pronajímá. A právě zde se příběh dostává zase na začátek. Nelly prosí pana Lockwooda, aby Katku vysvobodil ze spáru zlověstného Heathcliffa. Katka však o Lockwooda nezavadí ani pohledem. Ten se proto vrátí zpátky do Londýna.

O rok později se všechno náhle změní. Heathcliff vlivem svých přeludů drží hladovku a umírá. Katka se spřátelila s Heratonem, pomáhá mu se vzděláním a chtějí se vzít. Nelly je zpátky na Větrné hůrce a pečuje o svou milou svěřenkyni. To všechno se dozvídá pan Lockwood, když opětovně navštíví Větrnou hůrku. Celý příběh má tak šťastný konec.

KOMPOZICE:

Členěno do kapitol

JAZYK A STYL:

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.06.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­