ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

   
­­­­

Na Větrné hůrce (11)

Příběh o lidském ponížení, lásce a pomstě se odehrává na statku uprostřed bažinaté pustiny západního Yorkshiru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 2001 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Květa Marysková. Počet stran: 204. ISBN: 80-206-0579-7.

STRUČNÝ DĚJ:

Příběh začíná, když si gentleman Lockwood pronajme usedlost Drozdov. Hospodyně Nely vypráví příběh dvou rodin (Earnshawovi a Lintonovi) nemocnému pánovi.

Staří Earnshawovi měli dvě děti, Kateřinu a Hindleyho, a třetího chlapce Heathcliffa s tmavou pletí bez rodičů. Kateřina se spřátelila s Heathcliffem, ale Hindley ho nenáviděl.

Hindley si po návratu ze studií přivedl manželku Frances. Starý Earnshaw umírá. Ještě než Frances zemře na tuberkulózu, stihne porodit syna Haretona.

Kateřina se spřátelí s Edgarem a Isabelou Lintonovými ze sousedství, zamiluje se do Heathcliffa. Jenže Kateřina se vdá za Edgara Lintona a Heathcliff odjíždí neznámo kam.

Heathcliff se vrací jako bohatý muž, navštěvuje Kateřinu a Edgara i Edgarovu sestru Isabelu. Isabela je zamilovaná do Heathcliffa, Heathcliff odvede Isabelu a vezmou se.

Kateřina je nemocná a čeká dítě. Po porodu však Kateřina umírá.

Hindley přijde o všechen majetek díky alkoholu a hraní karetních her, Hindley umře půl roku po Kateřině.
Hindley nenechal synu Haretonovi ani jednu libru.

Isabela utíká a porodí syna Lintona. Isabela umírá a Lintona si odvede otec Heathcliff.

Edgar umírá a dcera Kateřina je přinucena vzít si Lintona. Následně umře i mladý, churavý Linton.

Heathcliff dokonal pomstu, získal majetek rodiny Earnshawů a Lintonů - oni ublížili jemu a milované Katce. Heathcliff umírá sám a šťastný. Haretonovi a Katce se vrací majetek, láska si jich najde a nakonec se spolu vdají na nový rok.

ZÁVĚR:

Heathcliffa vedla pomsta, Kateřinu hloupost a pýcha, láska dvou mladých byla tragická, došla ke štěstí až po smrti. Edgar, Kateřina, Heathcliff spolu leží vedle sebe v hrobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stolid, 23.05.2012

­­­­

Výpisek Na Větrné hůrce (11) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­