ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

   
­­­­

Na Větrné hůrce (11)

Příběh o lidském ponížení, lásce a pomstě se odehrává na statku uprostřed bažinaté pustiny západního Yorkshiru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 2001 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Květa Marysková. Počet stran: 204. ISBN: 80-206-0579-7.

STRUČNÝ DĚJ:

Příběh začíná, když si gentleman Lockwood pronajme usedlost Drozdov. Hospodyně Nely vypráví příběh dvou rodin (Earnshawovi a Lintonovi) nemocnému pánovi.

Staří Earnshawovi měli dvě děti, Kateřinu a Hindleyho, a třetího chlapce Heathcliffa s tmavou pletí bez rodičů. Kateřina se spřátelila s Heathcliffem, ale Hindley ho nenáviděl.

Hindley si po návratu ze studií přivedl manželku Frances. Starý Earnshaw umírá. Ještě než Frances zemře na tuberkulózu, stihne porodit syna Haretona.

Kateřina se spřátelí s Edgarem a Isabelou Lintonovými ze sousedství, zamiluje se do Heathcliffa. Jenže Kateřina se vdá za Edgara Lintona a Heathcliff odjíždí neznámo kam.

Heathcliff se vrací jako bohatý muž, navštěvuje Kateřinu a Edgara i Edgarovu sestru Isabelu. Isabela je zamilovaná do Heathcliffa, Heathcliff odvede Isabelu a vezmou se.

Kateřina je nemocná a čeká dítě. Po porodu však Kateřina umírá.

Hindley přijde o všechen majetek díky alkoholu a hraní karetních her, Hindley umře půl roku po Kateřině.
Hindley nenechal synu Haretonovi ani jednu libru.

Isabela utíká a porodí syna Lintona. Isabela umírá a Lintona si odvede otec Heathcliff.

Edgar umírá a dcera Kateřina je přinucena vzít si Lintona. Následně umře i mladý, churavý Linton.

Heathcliff dokonal pomstu, získal majetek rodiny Earnshawů a Lintonů - oni ublížili jemu a milované Katce. Heathcliff umírá sám a šťastný. Haretonovi a Katce se vrací majetek, láska si jich najde a nakonec se spolu vdají na nový rok.

ZÁVĚR:

Heathcliffa vedla pomsta, Kateřinu hloupost a pýcha, láska dvou mladých byla tragická, došla ke štěstí až po smrti. Edgar, Kateřina, Heathcliff spolu leží vedle sebe v hrobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stolid, 23.05.2012

­­­­

Výpisek Na Větrné hůrce (11) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)