ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­
Emily Brontë cropped

Emily Brontëová je anglická spisovatelka, autorka jediného románu - Na Větrné hůrce.

Pochází z šesti dětí z rodiny konzervativního a panovačného kaplana. Svůj krátký život strávila převážně ve vesničce Hawort v severní Anglii. Otec byl kaplan, proto Emily i s jejími sourozenci (také s dvěma literárně nadanými sestrami Charlottou a Anne) poslal do ústavu pro dcery duchovních. Dvě dívky se odtud nevrátily a ostatní odnesly studium s podlomeným zdravím i poškozenou duší. Svůj volný čas trávila se sourozenci zavřená v dětském pokoji, kde se plně věnovala četbě.

Zastávala názor - v první polovině 19. století naprosto nesmyslný - že i neprovdaná žena má právo na samostatný život a na práci, která ji baví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 22.04.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Emily Jane BrontëováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­