ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce

Cathy Earnshawová a její bratr Hindley byli ještě dětmi, když otec přivedl do domu na Větrné hůrce malého ušmudlaného chlapce. Heathcliff, jak chlapce pojmenovali, se stal miláčkem starého pána. Ostatní členové rodiny ho však ze závisti nenávidí. Zvláště Hindley ho nemůže vystát.
Po smrti pana Ernshawa je Heathcliff všemi ponižován, opovrhován a utiskován. Jediná Cathy se stane Heathcliffovi oporou v nepřátelském prostředí, kde nyní vládne Hindley se svou ženou Frances. Ta Hindleymu porodí syna Haretona, vzápětí však zemře na tuberkulózu. Tajné spojenectví Cathy a Heathcliffa se promění v hluboký vztah. Není jim však přáno štěstí. V nedalekých Drozdinách žijí bohatí a vážení Lintonovi. Mají dvě rozmazlené děti, Edgara a Isabellu. Cathy se s rodinou seznámí a začne se s nimi stýkat. Edgar se do Cathy zamiluje a Cathy zrazuje svou životní lásku a provdá se za bohatého Edgara. Heathcliff je hluboce raněn, přísahá všem pomstu a odchází...
Hindley upíjí svůj žal a o Haretona se nestará. Cathy žije v Drozdinách poklidným životem, než se objeví Heathcliff. Je elegantní, má dostatek peněz, ale je zcela posedlý pomstou. 18letá Isabella se do Heathcliffa zamiluje. On s ní uprchne a tajně se vezmou. Bezcitný a krutý Heathcliff Isabellu týrá. Pozdě poznává Isabella jeho pravou tvář, nicméně se jí podaří utéci. Do Drozdin se ale vrátit nemůže, a proto se usadí nedaleko Londýna, kde se jí narodí Heathcliffův syn – Linton.
Heathcliffova trýznivá přítomnost Cathy jen přitíží, prodělá druhou zimnici. Nedlouho poté porodí malou Catherine a ještě téže noci zemře, je ale Heathcliffem prokleta a její "zběsilé srdce" toužící po Heathcliffovi nenalezne klidu ani v hrobě.
Půl roku na to se Hindley upije k smrti a Heathcliff, jenž splatil Hindleyho dluhy, se stane majitelem Větrné hůrky. Po Isabellině skonu Edgar přiveze do Drozdin Lintona, ale zmocní se ho Heathcliff.
Catherine se stýká s Lintonem, který je chatrného zdraví jako každý z rodu Lintonů. Heathcliff, aby tak dovršil svou promyšlenou pomstu, násilím donutí Catherine k sňatku s Lintonem. Tímto způsobem zdědí Drozdiny. Edgar umírá a za chvíli ho následuje i Linton.
Jedné bouřlivé noci Cathy přichází pro Heathcliffa...
Přes všechnu Heathcliffovu nenávist se dokáže mladá dvojice Catherine a Hareton vymanit z temnoty, v níž žili. A tak na konci tohoto drsného a chmurného příběhu stojí lidé, pro něž pravý život teprve začíná.

CITÁT Z KNIHY:

"Společně se nebáli ničeho. Dokázali by se postavit Satanovi i všem jeho pomocníkům.
A cena? Tři hroby u nízké zdi, která hřbitov odděluje od okolí.
Ztracená, zapomenutá generace.
Edgar, Cathy, Heathcliff.
Kéž navěky odpočívají v té klidné zemi.
Ale místní lidé by přísahali i na bibli, že se pořád toulá po blatech."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 10.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­