ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (12)

  • próza, romantický román

Příběh o lásce dvou mladých lidí, o pomstě a nenávisti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1993 (5. vydání). Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Květa Marysková. Počet stran: 204. ISBN: 80-206-0397-2.

HLAVNÍ POSTAVY:

Heathcliff - romantický hrdina; krutý, surový, cílevědomý; své počínání si obhajuje a ospravedlňuje; uzavřený
Kateřina - sobecká, citlivá, temperamentní a živá
Nelly - dobrá žena; starostlivá, poskytuje podporu
Edgar - tichý, oddaný, milující, laskavý
Linton - sobecký "neduha"; krutý, slaboch, rozmazlený, avšak toto v něm rozvíjel jeho otec; dokázal být i milý
Hareton - zanedbaný, hrubý, citlivý, temperamentní
Katka (dcera) - poslušná, důvěřivá, milá

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Konec 18. století, Drozdov a Větrná hůrka

DĚJ:

Pan Lockwood přijíždí na pronajatý Drozdov, aby žil v ústraní. Jeho majitelem je uzavřený a nespolečenský Heathcliff. Pokouší se s ním seznámit, nachází v něm tiché porozumění.
Když cestou zpátky nachladl, dělala mu společnost jeho hospodyně Nelly. Vyprávěla mu nedávnou historii Větrné hůrky. Dozvěděl se plno o jeho dětství a také o jisté Kateřině, která byla dcerou hospodáře na Hůrce. Ti dva byli neustále spolu. Byli divocí a nespoutaní, pobíhali po vřesovištích.

Po úmrtí hospodáře nastupuje jako pán domu jeho syn Hindley. Na Heathcliffovi si vybíjí zášť. Ten jednoho dne, když se dozví, že by si ho Kateřina nevzala jen díky tomu, že by se znemožnila, utíká pryč. Tři roky o něm nikdo neví, Kateřina prodělá nemoc, chybí jí.
Mezitím se jí dvořil Edgar Linton, kterého si i vzala.

Jednoho večera se Heathcliff vrací na Drozvod, kde nyní Katka žila, a tímto končí jejich manželská idylka. Heathcliff je rozhodnut získat zpět svou milou a zničit kohokoliv, kdo mu stojí v cestě. Využívá i Edgarovu sestru. Edgar žárlí, hádají se kvůli tomu s Kateřinou a ona velice trpí. Ta chce mít totiž oba dva u sebe. Heathcliff utíká s jeho sestrou. Za nějakou dobu se vrátí. Zase se nepohodli a Kateřina opět začala chřadnout. Umřela jednoho večera hned po porodu své stejnojmenné dcery Katky. Tak si žili ty své životy, než se Edgar dozvěděl, že mu umírá sestra. Jel za ní, aby se s ní rozloučil a postaral se o synovce. Na něj si dělal ale nárok i jeho otec, který ho také i získal. Ale ne z lásky, nikoliv. Šlo o jeho ďábelský plán.

Za dlouhou dobu si Nelly a mladá slečna Katka vyšli na procházku. Potkali začátek konce svého příjemného života - Heathcliffa. Hučel a křičel na Lintona, aby se do něho zamilovala, což se také povedlo. Využíval také toho, že byl nemocný a Katka laskavá. Povedlo se. Edgar zemřel, nestihl provést žádné obranné kroky. Katka si vzala Lintona a přestěhovala se na Hůrku. Zde se stala chladnou a pyšnou. Linton umírá též. Také Pan Lockwood odchází, chce odsud pryč. Když se po roce vrátil, aby se vyrovnal s hospodářem, zjistil, jaký spád věci vzaly. Heathcliff zemřel, poslední dny nejedl a nemohl spát. Pronásledovala ho zesnulá Kateřina. Vše se mu skoro povedlo. Dosáhl svého cíle u Hindleyho, nad kterým vyhrál v kartách jeho pozemky, získal i Drozdov donuceným sňatkem. Jenže mladá Katka se zamilovala do Haretona, syna Hindleyho, který snad jediný měl Heathcliffa upřímně rád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LordProtektor, 25.11.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)