ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (5)


HLAVNÍ POSTAVY:

Lockwood - poraněn, vtažen do historie "zkázy" Earnshawů
Nelly - dobromyslná hospodyně, vypravěčka velké části příběhu
Earnshaw - otec následujících dvou osob, vložil velké naděje do své zkázy, důvěřivý
Heathcliff - sirotek, pruďas, nevyrovnaný, vypočítavý, miloval Katku, hrubý, zklamaný a smutný
Hindley - otec Haretona, nekompromisní k nevlastnímu bratrovi
Katka - Edgarova žena, živá, veselá, nešťastný konec života - pominula se
Hareton - Hindleyův syn, zhrublý způsobem života pod nadvládou Heathcliffa, v jádru dobrý
Isabela - Edgarova sestra, naivka, bez reálného náhledu
Edgar Linton - Katčin manžel, oddaně věrný, velký vliv na dceru
Kateřina - dcera Edgara a Katky, milá, nebezpečně podobná své matce, velmi miluje svého otce
Linton - syn Isabely a Heathcliffa, loutka, slaboch, nedochůdče

DĚJ:

Román odehrávající se počátkem 19. století na anglických blatech a vřesovištích.
Mladý pan Lockwood se uchyluje do těchto míst před městským ruchem, pronajímá si Drozdov, nahlíží do tajemných a propleteně složitých vztahů na Větrné hůrce s pomocí hospodyně Nelly.
Starý pan Earnshaw se vrací z cest se špinavým, zanedbaným sirotkem. Přijmou jej za vlastního, ale to ještě netuší, že s ním přichází nepokoj na dlouhá léta. Katka jako jediná má Heathcliffa skutečně ráda a on jí vrací vše stejnou měrou. Situace je poměrně klidná, dokud Hindley nevyžene nevlastního bratra a Katka se nerozhodne provdat za Edgara. I přes Edgarovy žádosti se Heathcliff neustále snaží navazovat kontakty s už tak narušenou a rozrušenou Katkou. Potom si přesně promyslí plán svého útoku a poplete hlavu Isabele, která si jej vezme - zplodí potomka, ale společné soužití již na Heathcliffově Hůrce je po nějaké době nesnesitelné. Vysláblá Katka porodí dceru a následně po psychickém vyšinutí umírá.
Čas plyne - Isabela umírá, mladý Linton se stěhuje ke svému otci, z Kateřiny se stává sirota, bere si slaboučkého Lintona, který si toho už příliš neužije, Heathcliffův plán je dovršen - získává i Drozdov.
I Heathcliffův čas se naplní. Přeje si být pohřben vedle Katky a na svém pomníku mít jen své přiřčené jméno - Heathcliff. Kateřina s Haretonem k sobě najdou cestu a začínají poklidně žít na Větrné hůrce. Tímto pohledem se mladý pan Lockwood loučí navždy s tímto krajem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh je napsán velmi čtivě, jednoduchým a srozumitelným jazykem. Po zkušenostech s francouzskými autory bych toto dílo k realismu nepřiřadila - je ovšem velmi propojeno s romantismem. Děj je plastický, ani na okamžik mě nepřestal bavit - každá pasáž, každá situace mě stále postrkovala kupředu. Chvílemi jsem si připadala, že se nacházím s aktéry v jedné místnosti, sleduji jejich hádky i chvilky příjemné, uskakuji před palbou zraňujících pohledů. Také tamější příroda svou tajemností a nepředvídatelností podbarvuje situace, osoby.
Kdybych měla soužít s takovou povahou, jakou byl Heathcliff, už dávno bych se potulovala bláznivá po vřesovištích. Zpočátku bych se chtěla vzepřít tomu člověku, ale po čase utlačování pevností názorů i ruky, jakési lhostejnosti a výsměchu bych podlehla a dostala se do stádia apatie - to už nemá daleko k zešílení.
Udivovalo mě, s jakou samozřejmostí přijímal lásku okolí a s jakým sebevědomím nakládal s cizím majetkem. Vůbec, byla to postava záludná - svou nevypočitatelností, hrubostí a tyranstvím - i zajímavá - schopností vřelé lásky k jiné osobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Carlos, 18.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­