ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (2)

Tento historický román se odehrává na usedlostech Drozdov a Větrná hůrka. V roce 1801 si na několik měsíců pronajímá Drozdov pan Lockwood. Vydává se na návštěvu ke svému jedinému sousedovi panu Heathcliffovi na Větrnou hůrku. Tak poznává nepohostinnost zdejších lidí. Cestou ze své druhé návštěvy se nachladí. Dobu jeho nemoci mu zpříjemňuje hospodyně Elena Deanová, která mu vypráví příběh lidí, jejichž život byl spojen s Drozdovem a Větrnou hůrkou.
Pán na Větrné hůrce Hindley Earnshaw měl dvě děti, dceru Kateřinu a syna Hindleyho. Jednoho dne se pan Earnshaw vydal na cestu do Liverpoolu a slíbil dětem, že jim přinese dárky. Místo nich však přinesl malého černého chlapce. Dal mu jméno Heathcliff. Chlapec byl velice rozmazlován, ale malý Hindley ho neměl rád.
Na nedalekém Drozdově bydleli Lintonovi, měli také dvě děti, dceru Isabelu a syna Edgara. Kateřina s Heathcliffem jednou při svých toulkách zašli až k jejich domu. Tam je ale nachytal pes a kousnul Kateřinu do nohy. Kateřina se na Drozdově několik měsíců léčila a sblížila se tam s oběma sourozenci. To bylo v době, když byl mladý Hindley na škole. Vrátil se s manželkou až na otcův pohřeb.
Hindley převzal statek po otci. Žena mu porodila synka, ale štěstí jim netrvalo dlouho a ona zemřela. O malého Haretona se starala Elena. Kateřina byla stále s Heathcliffem. Velice se měli rádi, ale jednoho dne požádal Edgar Linton Kateřinu o ruku. Ona souhlasila. Když to pak říkala Eleně, tak to slyšel i Heathcliff. Utekl z domu a několik měsíců se neukázal. Kateřina se nachladila a léčila se u Lintonových.
Manželé Lintonovi se od ní nakazili a několik dní po sobě zemřeli. Kateřina si vzala Edgara a žili spolu spokojeně, i když měla velice výbušnou povahu. I tento spokojený život musel jednoho dne skončit. Objevil se totiž Heathcliff. Kateřina byla šťastná, že zase našla kamaráda z dětství. Edgar se naučil nezvaného hosta snášet, ale dlouho to nevydrželo. Vše se vyhrotilo při jednom setkání, kdy se Heathcliff s Kateřinou pohádal a Linton byl u toho. Kateřina několik dní nejedla a vážně onemocněla.
Heathcliff měl návštěvy zakázané. Jeho city se proměnily v hroznou nenávist, tak využil Isabeliny lásky a odvedl si ji. Po třech měsících se vrátil s ní jako se svou ženou na Větrnou hůrku. Choval se k ní hrozně hrubě. Hindley zatím propadl alkoholismu a hrál karty. Toho Heathcliff využil a obehrál ho o celý majetek.
Kateřině zbývalo pár posledních dní života, když se Heathcliff u ní znovu objevil. Byla šťastná, že ho vidí a nechtěla ho pak pustit pryč. V noci porodila dceru Katku. Několik hodin na to zemřela. Heathciff už neměl nikoho, koho by měl rád. V návratu domů se mu snažil Hindley spolu s Isabelou zabránit. Hindleyho zabil. Isabele se podařilo uprchnout. Stavila se pro několik věcí na Drozdově a odjela k Londýnu. Tam porodila synka Lintona. Mezitím si čile dopisovala s bratrem. Na sklonku života ho požádala, aby za ní přijel. Pan Linton s ní zůstal, dokud naposledy nevydechla. Pak se i s Lintonem vrátil zpět.
Heathcliff se to dozvěděl a poslal pro svého synka sluhy, aby mu ho přivedli. Panu Lintonovi se to nelíbilo, ale nemohl s tím nic udělat. Linton byl stále nemocný, ale otec se o něj vůbec nestaral. Katka nevěděla, kde se její bratranec nachází a pan Linton se snažil, aby se to nikdy nedozvěděla. Jednou se vydala na procházku, zabloudila až k Větrné hůrce a Lintona tam objevila. Když to řekla otci, tak jí domlouval, aby už tam víckrát nechodila.
Na procházky pak chodila pouze s Elenou. Heathcliff se ale snažil Katku dostat k Lintonovi. Elena i pan Linton onemocněli a Katka mohla potají chodit za ním. Elena se uzdravila a vše zjistila, tak si Katka s Lintonem jen dopisovala. Ale Nely přišla i na tohle. Pan Linton byl stále nemocnější a mladý Linton také.
Heathcliff se tedy snažil co nejdříve dát Katku se synem dohromady. Když se toulala s Elenou po kraji, donutil je zajít až na Větrnou hůrku a nechtěl je odtamtud pustit dřív, než si Katka vezme Lintona za muže. Druhý den byla svatba, ale ani potom nebyla Katka volná. Heathcliff se jí vysmíval, že ji pustí až na otcův pohřeb. Katce se však podařilo uprchnout.
Pan Linton zemřel a několik dní po něm i Linton vydechl naposledy. Katka zůstala sama na Větrné hůrce, ani s nevychovaným Haretonem se nesnášela a opovrhovala jím. Elena k ní nesměla a Katka nemohla chodit dále než do zahrady...
Pan Lockwood odjel zpět do Londýna. Když se vrátil, našel Větrnou hůrku úplně jinou. Heathcliff dokončil svou pomstu a toužil jen po setkání se svou milovanou Kateřinou. Několik dní nejedl, toulal se krajem jako přízrak, až jednoho dne zemřel. Katka se zamilovala do přihlouplého Haretona a zdědili dohromady celý Heathcliffův majetek. A Nely se vrátila...

HLAVNÍ POSTAVY:

Elena Deanová/Nely - Haretonova a Katčina chůva, vrstevnice Hindleyho a Kateřiny, hodná čestná žena.
Heathcliff - člověk, jehož veliká nenaplněná láska se proměnila v hrůznou nenávist a touhu po pomstě, čímž se z něj stává bezcitný zlý člověk.
Kateřina Earnshawová/Lintonová - velice výbušná žena, jakmile není něco po jejím, začne kolem sebe házet hromy a blesky...
Hindley Earnshaw - život ho učinil velice nešťastným, útěchu hledá v alkoholu, stává se z něj bestie - chce zničit Heathcliffovi život.
Edgar Linton - mírumilovný, hodný a tolerantní člověk, milující svou rodinu.
Isabela Lintonová/Heathcliffová - naivní dívka, která věří jen svému srdci, bohužel se zklame a utíká před hrubým násilím svého manžela, který ji využívá jen jako zbraň k pomstě...
Katka Lintonová/Heathcliffová - Dcera Edgara a Kateřiny, velice hodná dívka, která věří, že může změnit svět, bohužel zažívá velice zlé období.
Linton Heathcliff - syn Heathcliffa a Isabely, stále nemocný a velice rozmazlený.
Hareton Earnshaw - syn Hindleyho, zanedbaný a velice hrubý, na konci příběhu se začne s Katkou vzdělávat.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka v tomto románu chtěla ukázat, jak lehce se můžou silné city lidí změnit. Z nejkrásnějšího lidského citu - LÁSKY - na nejhrůznější lidský cit - NENÁVIST - stejně tak silnou a vytrvalou. A také čeho je člověk schopen pro to, aby šel za svým předsevzetím...

ZPŮSOB NAPSÁNÍ:

Historický román, souvislý poutavý příběh, místy až s hororovými prvky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: falaise, 07.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)