ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (4)

Emily Brontëová byla básnířka, je autorkou pouze jednoho románu, který ovšem patří ke klasickým dílům anglické literatury 19. století.
Nyní je tento román jedním z nejslavnějších děl anglické literatury, ale v době svého 1. vydání byl zastíněn dobově přijatelnějším románem Jana Eyrová od spisovatelčiny sestry Charlotty.
Až později byl hodnocen jako jedno z nejcennějších děl anglické prozaické tvorby vůbec.

Příběh vypráví služebná Nelly panu Lockwoodovi, nájemci usedlosti Drozdova. Odehrává se na přelomu 18. a 19. století v západním Yorkshiru na zapadlém anglickém venkově. Na statku Větrná hůrka.
Ve středu dění stojí nalezenec Heatcliff, který má svého ochránce v panu Earnshawovi, majiteli Větrné Hůrky. Kvůli starému pánovi se k Heatcliffovi všichni musí chovat slušně, avšak po smrti starého pána je Heatcliff vyhnán z Hůrky Hindleyem, Earnshawovým synem. Navíc se zklame ve své lásce k Earnshawově dceři Kateřině. Ta sice Heatcliffa miluje, ale povinnost k rodovému majetku ji přinutí ke sňatku s Edgarem Lintonem, synem majitele Drozdova.
Heatcliff z Větrné hůrky odchází.
Kateřina se stěhuje na Drozdov a na Větrové Hůrce zůstává Hindley se svojí ženou a synem Haretonem.

Po několika letech se vrací Heatcliff, bohatý a společensky na výši a mstí se za své ponížení. Společensky a hospodářsky ničí ty, kteří jeho ponížení zavinili:
Bývalou lásku Kateřinu dožene k šílenství a ta po porodu dcery Katky umírá.
Ožení se s její švagrovou, kterou psychicky trýzní a dožene i k útěku.
Syna pána Větrné hůrky Haretona ničí svým vlivem.
Nakonec přinutí Kateřininu dceru Katku, aby se provdala za jeho nemocného syna, čímž získal po synově brzké smrti i Drozdov. Heatcliffova pomsta je dokonána, ale každé zlo musí být po zásluze potrestáno. Heatcliff zemřel a okolí konečně nakládá se svým životem, jak chce.
Ovdovělá Katka si nakonec bere Haretona a nastává čas klidu a harmonie.

Hybatelem událostí je Heatcliff, který zavrhl společnost, která zavrhla jeho, přichází, aby harmonický svět Větrné Hůrky a Drozdova rozbil. Heatcliff je postava tragická a v podstatě destruktivní - je to klasická postava romantismu - démonická a sociálně nezařaditelná, ovšem také nešťastná, protože jí byly odepřeny základní životní potřeby - důstojná lidská existence a láska. Po smrti své dávné lásky ztratil poslední zbytky lidskosti. Sledujeme jeho vývoj - ze zamlklého a poslušného chlapce se změní v krutého, pomstychtivého tyrana a samotáře.
Další postavou je Kateřina, jemná a přecitlivělá žena, kterou všichni milují, ale ona je svým chováním nevědomky citově vydírá.
Vypravěčkou je Nelly, služebná, které se většina okolí chodila svěřovat, měla důvěru všech, dokonce i Heatcliffa. Jejím prostřednictvím se dozvídáme nejen jak se lidé chovají, ale i co si myslí.

Toto dílo je založeno na kontrastu - hádky a neklid na Větrné hůrce, když tam žije Heatcliff, proti klidnému Drozdovu s rodinou Lintonových. Tento rozpor se zvětšuje, když se Heatcliffova láska provdá za majitele Drozdova.
Heatcliff se svou nepřirozenou krutostí vyřazuje ze světa a pokouší se stát pánem nad osudy ostatních, daří se mu to - postupně zničí všechny své vrstevníky, ale nakonec, pronásledován přízrakem Kateřiny, se uzavře do sebe a vzápětí umírá. A tak autorka nenaplnila klasický předpoklad romantismu - Heatcliff se nepřiklonil k dobru.

Román je psán retrospektivně v er-formě. Autorka používá dlouhá srozumitelná souvětí.
Je to psychologický román odehrávající se na dvou usedlostech. Zachycuje osudy a myšlenky lidí, kteří jsou vzájemně propojeni. Na tu dobu je to originální dílo, které šokovalo tehdejší společnost svým nekonvenčním přístupem k psychologii postav, náboženství, pojetí dobra a zla, hlavní postavy vlastně nebyly za své činy ani autorkou odsouzeny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Teárlag, 18.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­