ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (4)

Emily Brontëová byla básnířka, je autorkou pouze jednoho románu, který ovšem patří ke klasickým dílům anglické literatury 19. století.
Nyní je tento román jedním z nejslavnějších děl anglické literatury, ale v době svého 1. vydání byl zastíněn dobově přijatelnějším románem Jana Eyrová od spisovatelčiny sestry Charlotty.
Až později byl hodnocen jako jedno z nejcennějších děl anglické prozaické tvorby vůbec.

Příběh vypráví služebná Nelly panu Lockwoodovi, nájemci usedlosti Drozdova. Odehrává se na přelomu 18. a 19. století v západním Yorkshiru na zapadlém anglickém venkově. Na statku Větrná hůrka.
Ve středu dění stojí nalezenec Heatcliff, který má svého ochránce v panu Earnshawovi, majiteli Větrné Hůrky. Kvůli starému pánovi se k Heatcliffovi všichni musí chovat slušně, avšak po smrti starého pána je Heatcliff vyhnán z Hůrky Hindleyem, Earnshawovým synem. Navíc se zklame ve své lásce k Earnshawově dceři Kateřině. Ta sice Heatcliffa miluje, ale povinnost k rodovému majetku ji přinutí ke sňatku s Edgarem Lintonem, synem majitele Drozdova.
Heatcliff z Větrné hůrky odchází.
Kateřina se stěhuje na Drozdov a na Větrové Hůrce zůstává Hindley se svojí ženou a synem Haretonem.

Po několika letech se vrací Heatcliff, bohatý a společensky na výši a mstí se za své ponížení. Společensky a hospodářsky ničí ty, kteří jeho ponížení zavinili:
Bývalou lásku Kateřinu dožene k šílenství a ta po porodu dcery Katky umírá.
Ožení se s její švagrovou, kterou psychicky trýzní a dožene i k útěku.
Syna pána Větrné hůrky Haretona ničí svým vlivem.
Nakonec přinutí Kateřininu dceru Katku, aby se provdala za jeho nemocného syna, čímž získal po synově brzké smrti i Drozdov. Heatcliffova pomsta je dokonána, ale každé zlo musí být po zásluze potrestáno. Heatcliff zemřel a okolí konečně nakládá se svým životem, jak chce.
Ovdovělá Katka si nakonec bere Haretona a nastává čas klidu a harmonie.

Hybatelem událostí je Heatcliff, který zavrhl společnost, která zavrhla jeho, přichází, aby harmonický svět Větrné Hůrky a Drozdova rozbil. Heatcliff je postava tragická a v podstatě destruktivní - je to klasická postava romantismu - démonická a sociálně nezařaditelná, ovšem také nešťastná, protože jí byly odepřeny základní životní potřeby - důstojná lidská existence a láska. Po smrti své dávné lásky ztratil poslední zbytky lidskosti. Sledujeme jeho vývoj - ze zamlklého a poslušného chlapce se změní v krutého, pomstychtivého tyrana a samotáře.
Další postavou je Kateřina, jemná a přecitlivělá žena, kterou všichni milují, ale ona je svým chováním nevědomky citově vydírá.
Vypravěčkou je Nelly, služebná, které se většina okolí chodila svěřovat, měla důvěru všech, dokonce i Heatcliffa. Jejím prostřednictvím se dozvídáme nejen jak se lidé chovají, ale i co si myslí.

Toto dílo je založeno na kontrastu - hádky a neklid na Větrné hůrce, když tam žije Heatcliff, proti klidnému Drozdovu s rodinou Lintonových. Tento rozpor se zvětšuje, když se Heatcliffova láska provdá za majitele Drozdova.
Heatcliff se svou nepřirozenou krutostí vyřazuje ze světa a pokouší se stát pánem nad osudy ostatních, daří se mu to - postupně zničí všechny své vrstevníky, ale nakonec, pronásledován přízrakem Kateřiny, se uzavře do sebe a vzápětí umírá. A tak autorka nenaplnila klasický předpoklad romantismu - Heatcliff se nepřiklonil k dobru.

Román je psán retrospektivně v er-formě. Autorka používá dlouhá srozumitelná souvětí.
Je to psychologický román odehrávající se na dvou usedlostech. Zachycuje osudy a myšlenky lidí, kteří jsou vzájemně propojeni. Na tu dobu je to originální dílo, které šokovalo tehdejší společnost svým nekonvenčním přístupem k psychologii postav, náboženství, pojetí dobra a zla, hlavní postavy vlastně nebyly za své činy ani autorkou odsouzeny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Teárlag, 18.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)